Ovi recepti će vam omugućiti da uživate u hladnim danima
Kako biste na zimu uštedeli i imali zalihe ukusnih i zdravih obroka, pripremite na vreme domaću kiselu turšiju, ali i slatko osveženje!
Ajvar od barene paprike
Neko voli ljut, neko blag, neko sa patlidžanom, ali bilo kako bilo, ajvar je definitivno glavna zvezda zimnice.
Ipak, priprema zna da potraje dugo, pa se mnogim ženama smuči i sama pomisao na spremanje ajvara. Zato vam prenosimo vam recept za ajvar koji možete da napravite i za narednu godinu - nema šanse da se pokvari!
Sastojci: 12 kg mesnate crvene paprike, 3-4 kg plavog patlidžana, 1 l ulja, 10 ljutih papričica, 250-300 g soli, 4 kašike esencije, lovor, biber u zrnu, 5 l vode.
Priprema: Sipati vodu u lonac ili kazan, dodati esenciju, lovor, biber i so. Očistiti papriku i patlidžan od semena. Papriku iseći na pola, a patlidžan na čevrtine i bariti u vodi po dva minuta, i odmah vaditi.
Ohlađenu masu samleti na mašini za meso na sitnije rupice. Po želji možete da dodate i mlevenu ljutu papričicu. U šerpu ili kazan sa vodom uliti ulje i kad se ugreje sipati mlevenu smesu, mešati i pržiti oko 1,5-2 sata.
Vreo ajvar sipati u sterilisane tegle, dobro zatvoriti metalnim poklopcima i okrenuti naopako. Sutradan okrenuti tegle i poređati u policu sa ostalom zimnicom.
Ovako spremljen ajvar može stajati više godina, a da se ne pokvari!
Kiseli kupus
Mnogi zapravo ne znaju pravilnu razmeru soli i kupusa, kao ni koliko vode treba sipati u bure. Predstavljamo vam recept uz koji kupus ne može da se pokvari!
Upravo zbog tih delikatesa u svakom domaćinstvu koje drži do sebe veoma je važno imati kupus tokom čitave zimske sezone. A mnogi ga na kraju sezone stavljaju u zamrzivače, ne toliko iz razloga "da se ne baci", koliko zbog toga što je sarma od kiselog kupusa mnogima omiljenija od bilo koje druge sarme.
Postoji nebrojeno mnogo recepata i načina stavljanja kupusa u buriće i kace. Svima je zajedničko to da se kupus ređa, soli i naliva vodom.
Evo i najprostijeg recepta: Kilogram soli na 30 kg kupusa
Prema tom receptu kupus se tradicionalno kiseli u mnogim pirotskim domaćinstvima. Osim kupusa potrebno je: kilogram soli na 30 kg kupusa, gušća pamučna krpa, kamen ili tegla zapremine 1,5 l.
Priprema: Glavice kupusa očišćene od površinskog sloja listova oprati, zarezati krstić na korenu i ređati ih u bure. Nekoliko glavica kupusa preseći na četvrtine i polovine i njih ugurati između celih glavica kako bi se zaglavile, odnosno čvrsto stajale.
Naliti vodu dva prsta iznad kupusa. Staviti preko kupusa drveni ili plastični pritiskač. Preko pritiskača staviti kamen ili teglu punu vode. Raširiti krpu i na nju staviti potrebnu količinu soli, uviti je i staviti pored kamena. So će se polako otapati i padati do dna, tako da nije potrebno pretakanje rasola.
Zatvoriti bure i povremeno kontrolisati količinu vode nekoliko dana. Dolivati vodu po potrebi, da glavice kupusane budu van vode. Pritom ispirati kamen, a ukoliko se koristi tegla, obavezno je oprati spolja.
Pročitajte još: Prilikom pravljenja AJVARA svi prave ovu grešku
Kornišoni
Ako ste ljubitelj kiselih krastavčića i bez njih ne možete da zamislite salatu tokom zime, ovo je pravi recept za vas!
Ovo je provereno najbolji recept za spremanje kornišona, a za njihovu pripremu potrebna su najviše dva sata!
Sastojci: 5 kg kornišona, 3 l vode, 1 l sirćeta, 3 kašike mirođije, lovorov list, 6 kašika šećera, 6 kašika soli, 1 vinobran, biber u zrnu, seme slačice.
Priprema: Kornišone operite u nekoliko voda, stavite na čistu krpu da se ocede pa ih uspravno poređajte u prethodno oprane tegle. U svaku teglu dodajte po jedan lorber, jedan cvet mirođije, kašičicu semena slačice i malo bibera u zrnu.
Zatim sledi pravljenje preliva kojim se tegle pune: Vodu i sirće pomešajte, dodajte so i šećer, dobro promešajte i stavite da provri. Kada počne da ključa smaknite sa šporeta. Ostavite da se malo ohladi, pa dodajte vinobran i mešajte da se dobro rastopi. Sipajte preliv u tegle da skroz prekriju krastavčiće i dobro zatvorite svaku poklopcem.
Potom poređajte tegle u široku šerpu na čije dno ćete prvo staviti jednu krpu. Nalijte mlaku vodu do grla tegli i stavite na ringlu da voda ključa nekih 15-ak minuta. Kad krastavčići dobiju svetlo zelenu boju, a mehurići sa dna tegle krenu prema poklopcu, znak je da su kornišoni gotovi.
Izvadite iz tople vode i stavite u ćebe da se utople i tako prenoće. Sutradan ih poređajte na mesto gde inače držite zimnicu.
Lučena paprika
Sastojci: 40 paprika, 2 glavica belog luka, ulje, sirće i peršun po ukusu.
Priprema: Oprati i osušiti paprike, politi ih uljem pa ih ispeći u rerni na 200 stepeni oko 30-40 minuta.
Pečene paprike očistiti od semenki, odbaciti peteljke i ostaviti da se ohlade i ocede. Nakon toga ređati u sterilisane tegle na sledeći način:
Prvo poređajte red paprika, zatim posolite po ukusu, pa polijte uljem i sirćetom i pospite sitno seckanim lukom i peršunom. Ponavljajte postupak dok ne potrošite sav materijal.
Ova količina je dovoljna za 5-6 tegli srednje veličine.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU