Камелије су, према мишљењу стручних баштована, најцењеније цвеће
Разлози за то су јасни: успевају у благој клими, доступни су у хиљадама сорти. Камелију сматрају за најстаријом култивисаном биљком на свету.
Реч је о жбуну који споро расте али јако дуго живи и има предивне цветове.
Ови широколисни зимзелени грмови имају издржљиво, сјајно лишће и раскошно цвеће.
Камелија воли полусенку и сенку, топлу и влажну зељу и да је заштићена од сунца и ветра. Јако добро подноси хладноћу.
Камелија цвета у трећој години и зато је најбоље да купите садницу из расадника.
Од неколико стотина дивљих врста камелије, баштовани су направили неколико хиљада култивара. Међу њима је најпознатија Камелиа јапоница. Узгаја се лако како у башти, тако и у саксији. За њу је карактеристичан велики цвет, који може бити једнобојан (од беле до црвене боје) или шарен.
Садња:
Када садити: У зонама 8-10, камелије се могу садити у јесен, зиму или пролеће. Међутим, у зони 6 или 7 их је боље садити у пролеће како би се омогућило успостављање корења пре него што наступи хладније време.
Где садити: Локалитет на месту заштићеном од ветра. У врућим климатским условима лоцирајте их тамо где су заштићени од јаке светлости или сунца може да опече лишће.
Како садити: Биљни ниво са површином тла; посебно избегавајте предубоку садњу. Рупа за садњу треба да буде дубока као матична кугла и двоструко шира. Поново напуните и убаците корен у рупу дубоку од 6 до 8 цм. Центрирајте биљку и напуните, нагињући земљу према странама. Врх цвећа треба да буде 4-8 цм изнад нивоа тла.
Заливање
Потребно је заливање када је тек посађена и када су екстремне суше. Биљке након 3 године старости не траже пуно воде, али свакако када их заливате проверите да ли је земљиште добро дренирано.
Прихрана
Користите ђубриво за камелије у пролеће, након што цвеће опаде, затим још једном у лето, посебно ако приметите да расте споро или да лишће изгледа ретко и почне да губи своју тамно зелену боју. Важно је да биљке лети не заливате дан пре прихране. Не треба претеривати ако је биљка већ у плодној земљи јер тада јој је потребно мало ђубрива. Такође, не треба да се прихрањује ако је болесна. После августа није потребно ђубрити јер биљка улази у период мировања.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ