Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
родитељство

ВИКАЊЕ лоше утиче на децу: Научници дошли до нових важних открића

Константно викање, љутња, галама или ударање деце повезани су са њиховим лошијим развојем, сматрају канадски научници.

1616935613_Depositphotos_153728270_s-2019.jpg
Фото: Депосит
Oglas

Конкретно, они сматрају да би такво родитељско понашање могло да доведе до проблема у социјалном и емоционалном развоју деце, наводи се у истраживању објављеном у часопису Девелопмент анд Псyцхологy.

- Мислим да је важно да родитељи и друштво схвате да честа употреба грубих родитељских пракси може наштетити дететовом развоју - поручила је главна ауторка истраживања Сабрина Суфрен и објаснила

- Говоримо о њиховом социјалном и емоционалном развоју, као и о развоју мозга.

Прочитајте још: Ова девојка је одустала од тражења партнера преко апликације, па је пробала другачију методу - храбру и отворену (ВИДЕО)

Претходне студије већ су показале да деца која су доживела озбиљно злостављање имају мање префронталне кортексе и амигдалу. То су два дела мозга која играју кључну улогу у емоционалној контроли и депресији.

Истраживачи су приметили да су иста та подручја мозга била мања код деце која су у детињству у више наврата била изложена грубим родитељским праксама - иако малишани нису били суочени са озбиљнијим злостављањем.

- Ова открића су и значајна и нова. То је први пут да се оштре родитељске праксе, које не подлежу озбиљном злостављању, повезују са смањеном величином мождане структуре, слично ономе што видимо код жртава озбиљних облика злостављања - истакла је Суфрен.

Осврнула се и на истраживање из 2019. године рекавши да је оно показало да грубе родитељске праксе могу да узрокују промене у раду мозга код деце, али да се сада зна да оне утичу и на саму структуру дечјег мозга.

У склопу истраживања проучавана су деца од самог рођења, па су праћени различити родитељски стилови. Сваке године у узрасту од друге до девете године мерила се количина анксиозности код деце. Уз помоћ облика родитељских пракси и количине анксиозности деца су раздвојена у две скупине: на оне који су били изложени ниској дози грубог родитељства и оне који су били изложени високој дози грубог родитељства.

Прочитајте још: Шта је заједничко паровима који су заједно превазишли тешке тренутке?

Када су деца напунила 12 година, направљена им је магнетна резонанца, па је до њихове 16. године рађена процена анксиозности. Ово је истраживање прво које је покушало да идентификује везе између грубих родитељских пракси и дечјег мозга.

- Имајте на уму да су та деца непрестано била подвргавана грубом родитељству, а то значи да су разлике у њиховом мозгу повезане с превеликим излагањем грубим родитељским праксама током детињства - сматра Суфрен.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas