Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

НАЈТУЖНИЈА СРПСКА ИМЕНА: Родитељи се опредељују за њих иако имају болно значење

Рођење детета представља најсрећнији тренутак у животу сваке породице. Код избора имена за дечака или девојчицу родитељи се воде традицијом, модом или личним афинитетима, а има оних и који разматрају и проучавају значење имена пре него што се дефинитивно одлуче.

1726053461_fb69f54f2b85275872747cf4ab0f88114378ac49.jpg
Фото: Схуттерстоск
Oglas

Ако спадате у ову последњу групу вероватно би требало да избегнете следећа имена јер она имају тужна или чак ружна значења:

Тугомир/Тугомирка – име је настало у народу спајањем речи “туга” и “мир”. У пренесеном значењу значи да родитељи толико “чезну за миром” да су тужни и несрећни.

Продан/Продана – старо славеносрпско заштитно име, давало се оном детету које је “од Бога дато” као замена за старије које је страдало.

Јаглика – име се давало девојчицама уколико је кућа у жалости, на пример, ако је отац погинуо пре рођења детета или мајка не преживи порођај.

Стадија – име се давало девојчицама да би, након ње, престала да се рађају женска деца.

Достана – давало се детету у функцији заустављања даљег рађања у породици где је већ било довољно деце.

Стана/Станка/Станија/Станица/Станика – слично као и имена изнад, давала су се да би престало рађање женске деце.

Власије/Влајко – Власије је мушко име грчког порекла и значи “строг”, “груб”, “тром”.

Горчин/Горчило – име изведено од основе придева “горко”, “горчина”, “горак”. Давало се деци да се заштитила од злих духова јер они, каже веровање, заобилазе “горку” децу јер им не могу наудити.

Мина – веома популарно име које је у основи било надимак од имена Јаснима, Емина, Милена, Вилхемина… женско име које у суштини не значи ништа на српском језику осим експлозивне направе.

Ненад – име настало од глагола “надати се”, са негацијом, тј. “изненадити се”. Име се најчешће даје деци која су дошла на овај свет “ненадано”, “изненада”, коме се родитељи нису надали.

Најда/Најдан – име настало од корена речи “нађена” тј. старог глагола “најдена”. Некада је био обичај да се дете остави на путу, обично на раскрсници, да би се дете и породица спасили од урока. Дете онда као буде ту нађено, и тако се прекида са болестима и умирањем у породици.

(Информер)

 

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas