Многи родитељи прислушкују дете, претражују му собу, проверавају собу...
Где је граница између заштите детета и његове приватности? Читање порука, претурање по стварима, проверавање информација са пријатељима, дете тумачи као неповерење, а не као забринутост!
Прочитајте још: Имамо ИДЕАЛНО место за летовање, СВЕ УКЉУЧЕНО, а уз један УСЛОВ - добијате ПОПУСТ (ФОТО)
Поштујте дететову приватност и дајте му до знања да сте увек ту ако има проблем. Међутим, морате знати како се понаша у виртуелном свету.
Ако крије телефон од вас већ треба да се забринете.
Уколико дете у вашем присуству крије телефон, иде у другу собу када шаље и чита поруке, не дозвољава вам да му видите профил и блокира вас - треба да се забринете. Морате наћи начин да дознате шта ради на интернету.
Свакид руги родитељ редовно шпијунира дете!
Шест од десет родитеља чита поруке своје деце на друштвеним мрежама, показала је студија која је обухватила 2.000 родитеља. Од њих 60 одсто је признало да шпијунира децу. Дакле, кад год вам се укаже прилика проверите шта пише и шта гледа на интернету. Деца некада и несвесно постављају постове које не би смели, рецимо, политичке изјаве и слично.
Прочитајте још: РОДИТЕЉИ ово ПРАВИЛО морате да знате, сачуваће вашу ДЕЦУ од опасности данашњице
Веома је важно да дете научите како да се понаша у виртуелном свету, да зна да не сме да објављује своје слике и локацију на којој се налази. Договорите правила колико сати може да проводи са телефоном и игрицама.
Редовно упознајте друштво са којим се дружи, а мења се годинама.
Ипак, поред блискости са дететом најважније је да познајете његово друштво - са ким иде у школу, на тренинг, са ким се шета по крају. Друштво се са годинама мења, па будите у току. Научите дете да вас редовно обавештава где иде, са ким и када ће се вратити и неће бити разлога за бригу.
Прочитајте још: Истраживање показало: ЛЕЊИ РОДИТЕЉИ пуштају децу да играју ИГРИЦЕ
Стручњаци упозоравају да када дете открије да га родитељи стално проверавају то може да га повреди и угрози однос са њим. Што више разговора и заједничких активности довешће до тога да вам се дете поверава и отворено износи своје мишљење, осећања и жеље.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ