Тамо где је један партнер претерано везан за родитеље мора да настане сукоб. Како га превазићи?
Тешко је замислити славу, свадбу, прославу пунолетства, рођење детета или било који породични скуп без родбине. Тетке, стрине, ујаци, стричеви... Ту су кад се пева, наздравља и тугује. Али ти односи нису увек идилични. Некад су опасани бременом прошлости, нерашчишћени, комплексни и замршени.
Прочитајте још: Не стварајте НЕСПОСОБНУ ДЕЦУ! До 12. године треба да науче да ЧИСТЕ и КУВАЈУ!
Психолог и психотерапеут Станислава Попов каже да у контексту психотерапијског искуства, до раздора у породичним односима углавном доводи непостојање јасних граница, односно претерано мешање примарних породица у брачни живот младих парова.
Претерано мешање, али и неиспуњена очекивања деце стварају велике сукобе.
Постоји уверење да до сукоба долази због нерашчишћених имовинских односа, одређеног интереса, ривалитета, љубоморе... Који су још разлози?
- То може бити потенцијални разлог, али у психолошком контексту најопштији узрок сукоба међу браћом и сестрама су неиспуњена очекивања појединца у односу на оно што сматра да би породица требалo да му пружи - истиче Попов.
У све се мешају и све их занима Фото: Депозит
Та очекивања могу, али и не морају бити оправдана, прилично су културолошки устројена, а неретко и ирационална. Један од веома честих разлога је ко ће преузети бригу о остарелим родитељима.
Бабе и деде се много мешају у живот младе породице.
Најчешће свађе са родбином изазива мешање у живот младог пара, као што су тетке, ујаци стричеви...
- Савремено друштво фаворизује аутономију нуклеарне (уже) породице у односу на проширену, односно независност супружника од родитеља и родбине - каже Попов.
Прочитајте још: Дански начин васпитања је ИДЕАЛАН У СВЕТУ, а метод за који смо убеђени да је ИСПРАВАН, они сматрају ЗБУЊУЈУЋИМ
Бабе и деде често воле да се мешају у васпитање унука или начин живота млађих парова, или су пак тетке и ујаци наметљиво присутнији у животу нуклеарне породице, више него што је то здраво и корисно.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ