Енергетска ефикасност зграде представља показатељ колико објекат остварује енергетске уштеде и који су губици. Сва мерења и донесени закључци се попуњавају у Енергетски пасош објекта, документ који говори много о згради и условима становања у њоj
На основу објективних мерења губитка топлоте се добија извештај о квалитету фасаде, прозорима, изолацији крова, али се контролише и сигурносна страна објекта и колико су уведени нови стандарди у систему градње као што су то релеји у згради.
Како се класификује енергетска ефикасност зграде?
Енергетски пасош садржи детаљне податке, али и укупну класификацију од А до Г где се А добија за највеће уштеде енергије, а Г су најмање ефикасни објекти.
Према нашем закону сви новоизграђени објекти морају имати минимум Ц ознаку, а ако је немају не могу добити употребну дозволу. Прописи кажу да само површине до 50 м2 не морају имати Енергетски пасош, а сви други новоизграђени објекти подлежу овом пропису.
Да би се утврдила енергетска ефикасност зграде и добио пасош потребно је да стручна лица – инжењери са лиценцом, изврше комбинована мерења уз помоћ различитих инструмената, самог обиласка и бележења стања на терену. На томе се темељи каснији извештај који се попуњава у пасош зграде.
Ово су подаци који доста говоре колико је потребно енергије за загревање простора, каква је столарија, каква је фасадна изолација и донети закључак колико је цена стана реална у односу на трошкове живота који ће уследити по усељењу.
У пасошу ће стајати и препоруке за унапређење, колико новца треба за улагање и колико би се могао унапредити комфор становања. Без оваквог квантификованог показатеља тешко је пронаћи све информације о згради, енергетској ефикасности и трошковима за побољшања који све новије зграде морају да имају.
Осим тога, инвеститори се прописима обавезују на квалитетну градњу и што веће енергетске уштеде ради смањења нивоа загађења у природи па је повећање ефикасности зграда све актуелније питање.
Систем градње паметних енергетски ефикасних зграда - релеји и слични додаци
Паметни домови постају стандард у новијој градњи, а паметне зграде иновативна решења за већу безбедност и још веће уштеде на пољу утрошка енергије.
Релеји се у зграда користе одавно. Један од најпознатијих је временски релеј уз помоћ којег се светло на ходницима аутоматски гаси након одређеног временског периода, али у паметним зградама то је само почетак.
Енергетски ефикасна зграда треба да буде и безбедна па се зато уграђују напонски релеји који у случају било какве хаварије гасе струју на спрату или целој згради.
Нису само релеји један од начина унапређења па многе инвеститори уграђују сензоре који спуштају и подижу ролетне и тако аутоматски регулишу температуру у становима смањујући потрошњу струје и енергената за грејање.
Када се на то дода и паметан систем обезбеђења уз аларме добија се енергетски ефикасна зграда која унапређује постојећи систем уштеда, снижава трошкове и повећава безбедност становања.
У основи, енергетска ефикасност зграде је показатељ колико се енергије троши за 1м2 стамбеног простора. Да би објекат добио употребну дозволу мора имати високу енергетску ефикасност и најмање разрез Ц.
Додатна улагања у релеје и друге системе који аутоматски регулишу потрошну електричне енергије, загревање или додатно обезбеђење станара, знатно подиже квалитет становања па су овакве зграде најтраженије на тржишту!