Неке ствари треба радити сваки дан, али за неке је довољно узети мало времена једном месечно или свака три месеца и довести их у ред.
Свако има неку своју рутину чишћења и методе којима одржава свој дом уредним, али каткада, у жељи да све буде чисто, људи претерују и посвећују пажњу неким стварима које не треба толико често чистити, а неретко занемарују неке ситне ствари које би требало свакодневно одржавати.
Следите ове смернице и по њима направите план за чишћење зависно од броја укућана како бисте уштедели време, али и енергију.
Сваког дана требало би прво сложити кревете, а затим опрати wц шољу и туш кабину након сваког туширања како се не би накупљао каменац. Затим се усмерите на кухињу: избаците смеће из канте ако је остало од дана пре, оперите посуђе које се користило за доручак, обришите кухињске површине и пребришите лагано шпорет. Све ствари које су се користиле током јутарњег спремања вратите на место.
Прочитајте још: Флеке на СТАКЛЕНОЈ ПЛОЧИ шпорета су непобедиве?! Пробајте овај ПРОИЗВОД ЗА БЕБЕ
Постељину и пешкире промените једном недељно, а затим обришите прашину и прођите целу кућу усисивачем. Темељно очистите купатило, дакле каду или туш кабину, умиваоник, чаше у којима су четкице за зубе и паста. Оперите рубље које се носило те недеље.
Једном месечно узмите цео дан за чишћење. Оперите прозоре, обришите ролете, померите велике комаде намештаја и усисајте испод њих, оперите машину за прање посуђа. Мало се посветите и ономе око куће или стана – оперите отирач за ноге, уредите врт и поспремите гаражу.
Прочитајте још: МИРИС ДОМА: Ево зашто сами НЕ МОЖЕМО да ОСЕТИМО
Неке ствари довољно је чистити свака три месеца. Узмите један или два дана и направите следеће: Проверите плафоне и уклоните паучину ако се накупила. Очистите филтере на клима уређају. Темељно оперите рерну и исполирајте дрвени намештај.
Два пута годишње потребно је мало више труда и времена да уложите и очистите неке веће ствари. Усисајте душеке, а покриваче и јастуке које сте користили једну сезону оперите. Извадите све из фрижидера и замрзивача и темељно очистите унутрашњост. Направите велико спремање у подруму или на тавану и баците ствари које дуго нисте користили.
Прочитајте још: Најпрљавији су део куће, хемија не помаже, а ово су ДОМАЋА СРЕДСТВА која су спас
Оквире прозора и врата можда обришете крпом често, али нема потребе – довољно је то урадити једном годишње, баш као и очистити тапацирани намештај, обрисати сијалице, опрати тепихе и завесе и пребрисати лустере.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ