Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Наш дом говори много о нама: Шта упућује на депресију и стрес, а шта на илузију савршенства

Ако се неред у дневном боравку учестало понавља и почиње да утиче на свакодневни живот, то може бити знак дубљих проблема, попут анксиозности, депресије или чак неког облика опсесивно-компулзивног поремећаја

1733130677_shutterstock_2467636091-1-.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Ако се ваша кухиња гуши под гомилом прљавих судова, а смеће чека данима на избацивање, јасно је да одржавање дома није међу вашим приоритетима. Ипак, психолози тврде да неред у кући може открити много више од пуке лењости – он може бити огледало ваше личности.

1. Скривени неред – илузија савршенства

Ако на први поглед ваш дом делује уредно, али су канта за смеће и други отпад скривени, то може указивати на особу која жели оставити што бољи утисак на друге. Такви људи често носе "маске" како би сачували позитиван имиџ, чак и ако је то само привид.

2. Покварене ствари – избегавање одговорности

Неисправни апарати или оштећени предмети, сат који не ради, светло које не функционише у дому сигнализирају немогућност суочавања са проблемима. Особе које их игноришу често су склоне пасивности, живе у тренутку и надају се да ће се проблеми решити сами од себе.

3. Хаотичан радни сто – одраз креативног духа или неорганизације

Претрпан радни простор може указивати на ексцентричност, детињасто понашање или прецењено самопоуздање. Ипак, код креативних појединаца неред понекад функционише као систем, јер увек знају где се шта налази.

4. Гомилање неиспегланог веша и остављање хаоса за собом – склоност прокрастинацији

Особе које стално одлажу пеглање или прање веша често се боре с одлагањем обавеза. Такве особе не виде одржавање реда као приоритет, већ га стално померају за касније, фокусирајући се на тренутне потребе или активности.

5. Празан и хладан дом – осећај несигурности

Дом без много намештаја или личних ствари може указивати на емотивну незрелост. Такве особе често сматрају да им је потребан неко други да би створиле топлу и пријатну атмосферу, јер не проналазе срећу у самоћи.

6. Прљава кухиња – знак депресије

Кухиња је срце сваког дома, па њено запуштање често одражава ниску енергију или депресивно расположење. Нагомилани судови и мрље у кухињи могу бити први знак да особа губи вољу за основним обавезама.

7. Неуредно купатило – последица стреса

Купатило је обично међу најуреднијим просторијама, али ако је запуштено, то може указивати на хроничан стрес. Особе под сталним притиском често немају времена или енергије да се баве одржавањем хигијене у свом дому.

8. Складиштење непотребних ствари – опсесивна акумулација

Прекомерно гомилање ствари у дому може бити симптом поремећаја познатог као патолошко скупљање. Ово понашање је облик опсесивно-компулсивног поремећаја и захтева стручну помоћ.

С друге стране, опсесивна потреба за савршеном чистоћом такође може бити знак анксиозности. Проналазак равнотеже између уредности и опуштености кључ је за ментално благостање. Уређењем простора око себе, особа често успева да ослободи и свој ум негативних мисли.

Дакле, редовно одржавање дома не доприноси само естетици, већ и унутрашњем миру. Понекад је сређен простор први корак ка сређеном животу.

(Стил)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas