“Реци ми шта читаш, па ћу ти рећи ко си, то је истина, али ја ћу те боље упознати ако ми кажеш шта поново читаш”, написао је у прошлом веку француски књижевник Франсоа Моријак.
Књигу коју желимо поново да прочитамо углавном чувамо у малој кућној библиотеци, тако да избор наслова који се тамо налази заиста говори много о нама. Међутим, и изглед саме библиотеке и полица са књигама може нам рећи штошта о власнику и његовом осећају за естетику.
Уколико спадате у оне који имају много књига и тешко вам је да се одвојите од њих, идеално решење за вас су полице од пода до плафона, које прекривају читаве зидове.
Да простор не би изгледао мрачно и претрпано, попут магацина, одаберите оне светлих нијанси, најбоље у боји дрвета, са широким проредима. Тај део стана не претрпавајте намештајем, а зидове окречите у бело. Ако имате галерију, можете је претворити у библиотеку, а у собу испод ње ставити још једну полицу са књигама, која ће тематски повезати обе просторне целине.
Ефектно изгледа и када се књиге “убаце” у удубљени гипсани квадрат у зиду, који можете да затворите дрвеном жалузином, попут правог прозорског окна.
Класичније делује ако књиге држите у затвореним стакленим витринама
Још занимљивије је ако у кућну библиотеку, која прекрива цео зид, сместите кревет, или га поставите на један од четири зида, а остале препустите вашим омиљеним романима. Постоје и ормани чије су поједине полице делимично затворене вратанцима, а остале отворене, “разбацане” асиметрично, па необично делује када се на њима нађу књиге.
Сваки ћошак можете да искористите као део за кућну библиотеку, тако што ћете у њега поставити полицу за књиге, рађену по мери, фотељу и лампу.
На исти начин уредите и простор испод степеништа, у који можете да поређате бројне странице омиљног штива, уз двосед предвиђен за уживање у њима.
Мало класичније делује ако књиге држите у затвореним стакленим витринама, а потпуно другачије и модерно ако их сложите на, на први поглед, грубе, црне металне полице, налик онима из магацина. Неформалнији утисак остварићете отвореним и вишенаменским полицама, на којима се, уз књиге, налазе и лампе, биљке и ситни украси.