Савет за прање зимске јакне
Правилно чишћење јакне је важно како би овај зимски комад дуго времена задржао беспрекоран изглед и делотворно нас штитио од хладноће наредних сезона. По питању неге зимске јакне и капута, важно је да их често прегледавамо. Мање мрље на јакни могу успешно да се уклоне влажним сунђером и са мало детерџента.
Међутим, шта да радите ако то не помаже? Ово су шест кључних савета које је свакако добро имати на уму.
Јакне је увек најбоље прати самостално, односно без других одевних предмета у машини. Пуфнастим зимским јакнама потребан је додатан слободан простор како би се могле раширити. Такође, пре прања у машини сви патентни затварачи и чичак затварачи на јакни морају бити затворени како би се избегле огребодите и рупе током прања.
Јакне је најбоље прати са великом количином воде и на мањем броју обртаја. Саветују се модели 'осетјиво' или 'прање вуне' на максималних 40 степени. Укључити центрифугу након прања, да или не? Јакне приликом прања у машини упијају много воде, па свакако треба укључити центрифугу. Ипак одаберите нежни циклус центрифуге од максимално 400 окретаја у минути како се материјал јакне не би оштетио.
Припазите на избор детерџента код прања Будући да састојци нормалних детерџената разграђују беланчевине, нису прикладни за чишћење и негу зимских јакни јер се перје, као и коса, састоји од протеина кератина, који се пак састоји од протеина и аминокиселина. Посебни детерџенти за перје делотворно штите перје за време прања у веш машини, па ће тканини дати потребну количину масноће.
Сушење јакне у сушилици
Правилно прање зимске јакне у машини је важно – али још је важније да је оптимално осушите. Само добро осушено перје ће се поновно надувати и испунити унутрашњост јакне, чинећи је меком, топлом и пуфастом. Стога, јакне увек треба сушити у машини за сушење веша, са хладним ваздухом и до максимално 40 степени. Такође, важно је да има довољно простора у бубњу, да се суши једина.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ