Ако сте решили да удомите мачку, требало би да знате како мачке реагују на промену пејзажа и нове људе у свом животу
За мачку су нови власник и нови дом увек стресни. Посебно за неке мачке из склоништа. Уосталом, многе од њих су већ једном издали власници, па им је теже да верују новој особи.
Прво, вреди се припремити за долазак мачке тако што ћете унапред купити све ствари које су му потребне: чиније, храну, послужавник са пунилом, кревет, стуб за гребање. Ако знате да је ваша мачка болесна, унапред се консултујте са ветеринаром и припремите лекове.
Прочитајте још: ДА ЛИ СЕ ПАС МОЖЕ ПРЕХЛАДИТИ? Симптоми су готово исти као и код људи, а зима није једини период када се могу разболети
Друго, биће боље у првим данима након селидбе ограничити простор за кретање мачке на једну просторију. Када се животиња навикне на то, можете наставити да се упознате са читавом територијом стана. Ако у кући има других животиња, боље је ставити у карантин две недеље. За то време мачка ће се навикнути на стране мирисе и мање ће се плашити при упознавању нових комшија.
Ако сте упућени у информације и стрпљиви, након неког времена маца ће вам пружити тоне предеће љубави...
Али најважније је, наравно, контакт мачке са особом. Све зависи од вас. Било који, чак и најплашљивији и увређен животним љубимцем, и даље привлачи особу. Ако сте упућени у информације и стрпљиви, након неког времена маца ће вам пружити тоне предеће љубави.
Контакт са власником
Узимајући животињу из склоништа или од претходних власника, обавезно се информишите о њеним навикама и карактеру, јер мачке, као и људи, имају своје карактеристике. Да бисте помогли мачки да се навикне на новог власника, понесите са собом његове старе играчке или ствари на које је љубимац већ навикао и познаје њихов мирис.
Прочитајте још: Пет ствари које мачке највише воле: Дремка на првом месту
У првим данима на новом месту, мачка се може понашати сумњичаво и неповерљиво. Највероватније ће се сакрити испод кревета или у неком углу собе, може ослободити канџе или шиштати. У овом случају, немојте вршити притисак на животињу или користити силу. Нека се навикне.
Сазнајте тачно како она воли да комуницира са вама: седите у вашем крилу, ударајте се, играјте се...
Није препоручљиво оставити мачку саму код куће у раним данима - може постати још више збуњена и правити проблеме. Међутим, постоје кућни љубимци који довољно брзо успостављају контакт. Ако се то догоди, обратите више пажње на мачку. Можете почети да користите играчке, покушајте да га чешљате. Сазнајте тачно како она воли да комуницира са вама: седите у вашем крилу, ударајте се, играјте се...
Како стећи поверење мачке
Ако мачка већ дуже време не верује новом власнику, постоји неколико начина да успоставите контакт са кућним љубимцем:
Прочитајте још: Ову мацу називају Т-РЕКС, прати је пола МИЛИОНА људи, а њен живот ће вас РАСПЛАКАТИ (ВИДЕО)
- Не инсистирајте на комуникацији. Мачке су прилично својеглаве животиње и не толеришу претерано задирање у њихов лични простор. Прво покушајте да испружите руку свом љубимцу, пустите га да се постепено навикне на ваш мирис и да се заинтересује за вас.
- Користите свој поглед да убедите мачку да јој не представљате претњу. Лезите поред свог љубимца када је опуштен. Погледај мачку и кад она тебе погледа, одговорите, полако затворите очи и поново их отворите, чинећи то неколико пута. Сачекајте да мачка уради исто.
- Обратите пажњу на говор тела животиње. Ако мачка активно маше репом - нешто није у реду, покушајте да је мазите на другачији начин. Ако мачка нешто гужва шапама, на пример, вашу одећу, то значи да је срећна и љубазна. Као знак наклоности, мачке могу лизати или угристи руку власника.
- Многе мачке воле да се чешљају. Они то доживљавају као миловање због којег се осећају сигурно и удобно.
- Ако нисте сигурни у своје способности или је случај са „бесконтактном“ мачком посебно занемарен, можете се обратити услугама зоопсихолога. Компетентни специјалиста ће дати индивидуалне савете за прилагођавање мачке са карактером новом власнику.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ