Да ли се пси могу истренирати да нањуше рак?
Од 2004. године све је више истраживања која испитују могућност обучавања паса да препознају или потврде одређену болест.
У првом истраживању које су спровели британски научници, шест паса је обучено да препознају узорке урина оболелих од карцинома мокраћне бешике. Пси су успели исправно да идентификују ове узорке у 41% случајева, што и није био сјајан резултат, али су научници увидели да овај начин "дијагностике" свакако има потенцијала.
Прочитајте још: Да ли сте знали да постоји "тужна и "срећна" ХРАНА? Неке намирнице вам могу подићи расположење, док вам друге могу уништити дан
Од тада су пси обучавани да препознају различите типове карцинома као што су карцином коже, простате, дебелог црева, дојке и плућа, са све већом стопом успеха. Примера ради, амерички истраживачи су обучили псе да на основу даха пацијента препознају карцином плућа (са стопом успешности од чак 97%) и карцином дојке (са стопом успешности од 88%). У истраживању спроведеном у Јапану 2011. пси су успели тачно да нањуше колоректални карцином на основу даха пацијената у чак 98% случајева. Научници се надају да ће успети да утврде која су то тачно једињења која пси успеју да нањуше код болесних људи у циљу развоја електронских уређаја који би исто тако могли да дијагностикују одређену болест.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ