Да ли сте знали да су наранџасте мачке чешће мушког пола него женског и да на челу имају слово М?
Дебељушкасти, помало лењ и симпатични Гарфиелд најпознатија је наранчаста мачка, а постоје разлози због којих су маце наранчасте боје толико посебне.
1. Боја
Постоје другачије нијансе наранџасте међу мачкама. Уз наранџасту, крзно може имати и црвене и жуте тонове. Пигмент меланин заслужан је за наранџасту боју код мачака, а његова количина одређује колико ће наранџаста боја бити интензивна.
2. Пол
Наранџасте мачке чешће су мушког пола него женског. То је због тога јер се ген који производи наранџасту боју налази на X хромозому. Женке имају два хромозома X, због чега треба да имају две копије тог гена како би биле наранџасте, док је мужјацима потребан само један. На три наранџаста мужјака долази отприлике једна женка. Женски потомци наранџастих мужјака могу бити боје корњаче или наранџасте. Ако су оба родитеља наранџаста, сви ће мачићи бити наранџасти.
Прочитајте још: Ако волите МАЧКЕ уживаћете у њеном друштву: Добри ЏИН чува газду боље од ПСА
3. Личност
Иако рана социјализација има највећу улогу у томе каквог ће карактера мачка бити кад одрасте, постоје неки докази који кажу да се личности мачака разликују између различитих боја. Мужјаци наранџастих мачака на гласу су као пуни самопоуздања, вокални и активни. Женке су пак мирније и тише.
4. Узорак крзна
Наранџасто крзно код мачака долази у пет варијанти, класичној, пругастој, тачкастој, с мрљама и у варијанти са закрпама.
Прочитајте још: ХИТ на друштвеним мрежама: Ко ће бити ПОБЕДНИК у сусрету МАЧКЕ и ВЕВЕРИЦЕ (ВИДЕО)
5. Све наранџасте мачке сматрају се таббy мачкама
Све наранџасте мачке имају А-локус, односно агоути ген и због тога се сматрају такозваним таббy мачкама, чија је једна од карактеристика да имају слово М на челу. Код неких је мачака слово М више изражено, а код неких мање. Таббy мачке такође се често називају тигрићима због узорка крзна које је налик на крзно тигра.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ