Шта се дешава када неко тражи идеално партнера.
Мора да буде духовит, леп, висок, паметан, фино васпитан, али и мангуп, и да ме воли као ниједан пре - наглас размишља млада девојка, описујући свог идеалног партнера, баш оног кога тражи за себе.
"Требало би да буде згодна, лепа, занимљива, да ме засмејава и не буде љубоморна" - описује младић најбољем пријатељу своју идеалну половину.
Прочитајте још: Најсигурнији начин да га ОТЕРАТЕ је да изговорите ових 4 РЕЧЕНИЦА: Друга је ЈЕЗИВА
Мада су се критеријуми с временом мењају, ни она ни он још нису нашли "оног правог", јер никако да окончају магловито лутање у потрази за "идеалним", које их води далеко од праве љубави. Оне о којој би се писало у романима, само када би јој се пружила шанса да се догоди.
Слику идеалног градимо у детињству, али треба и да се одрасте!
- Слику идеалне љубави градимо у детињству. Први објекти љубави, како то у психологији зовемо, су родитељи и друге важне фигуре. Они нас уче шта је љубав, како да волимо себе и друге, шта да тражимо и очекујемо. Те лекције ваља ревидирати у одраслом добу - каже Ивана Пауновић, психолог, психотерапеут и едукатор.
У низу тактика за избегавање бола налази се једна, можда и најмудрија - "чекам идеалног/идеалну". Суштински, тражите љубав, не идеалну слику за зид.
Прочитајте још: Психолог Марина саветује: Шта урадити када он каже да му "ТРЕБА ПРОСТОРА"?
- Однос се гради, није нешто што напросто кликне или не. То би било исувише лако за једну овако велику животну ствар. Свакако да предуслови за грађење љубави постоје, нешто што нас привуче као потенцијал за испуњење односа о каквом маштамо. После "клика" тек предстоји грађење љубави - истиче Пауновићева.
После "клика" тек предстоји грађење љубави
Ако верујемо да је довољно наћи идеалног и ето љубави, нема свих успутних послова као што су грађење поверења, ризици, отварања, толерисање фрустрација... То су све оне ствари које се граде, а не добијају.
Прочитајте још: Решите тест и откријте каква сте ЗАВОДНИЦА
Када нађу идеал, брзо почиње опсесија!
- Када наиђу на идеал, људи мисле да су оствар све своје снове. Брзо се јавља потреба за потпуном блискошћу са таквим идеалом. Јавља се и "опсесија" и страх од губитка таквог идеалног бића. Уз тај страх иде и јака потреба за поседовањем објекта. Ако је у њему све, он онда не сме да оде, јер тиме и наше "све идеално" одлази - истиче психолог.
Прочитајте још: Заједнички живот пре брака? Ево шта кажу истраживања!
- Не идите у крајности. Једна би била "одричем се свега што желим, дај шта даш, само да имам неког", а друга "не пристајем и не гледам ништа што није на мојој феноменалној скици". Не би требало тако размишљати јер ништа није црно-бело. Крајности су измишљотине нашег ума које стварамо како бисмо спречили бол и добили илузију контроле. Крајности нису у складу са животом и узрок се патње - поручује Ивана Пауновић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ