Јануарска депресија је сезонски поремећај који изазива недостатак сунца.
Када прођу празници, у људима понекад остане само празнина. Тишина. Немоћ. Збуњеност. Као да су се и осећања "уморила". Уместо праска лепих мисли, остварених жеља и инспирације за нове заједничке тренутке, двоје је престало да дише као једно.
Прочитајте још: Жене прве дигну руке: Мушкарци, када чујете шта је разлог нећете правити ГРЕШКЕ
Да ли смо у овим јануарским свечанијим тренуцима заправо под јачом пресијом и имамо већа очекивања, питали смо Жељку Курјачки Станић, психолога и психотерапеута.
- Сезонски афективни поремећај је нешто што углавном везујемо за нордијске земље где су зиме дуге, а дани веома кратки током већег дела године. Међутим, постоје зиме и код нас у којима недељама не видимо сунце, када дувају јаки ветрови, падају кише али нема снега. Такво време погодује депресивном расположењу.
Људима који су склони депресивном расположењу може веома тешко да пада атмосфера прављења поклона, доброг расположења, оптимизма. Њима тада све то изгледа лажно, насилно и иритантно - објашњава Курјачки.
Прочитајте још: Знате ли шта је САПИОСЕКСУАЛНОСТ? Битан је висок ИQ
Искуство психолога са клијентима говори да се баш тада заврше многе приче.
- Неким људима је тада лакше да направе корак кога се плаше, као што је раскид везе. С друге стране, многи избегавају да у ово доба прекидају однос, јер су свесни да ће онај кога остављају можда још дуго тај празник, који би требало да буде радостан, везивати за ту болну успомену. Ако партнер много воли Нову годину, то би било слично као када бисмо га оставили баш на његов рођендан - истиче Курјачки.
Прочитајте још: Навике пред спавање којих се придржавају сви срећни парови
Како можемо да сачувамо праву љубав и пријатељство?
- Важно је да са собом поразговарамо и донесемо одлуке како да се чувамо и шта да радимо да себе и своје заштитимо.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ