Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Која врста музике може да помогне да најлакше заспимо? У овоме је суштина

Да ли вас нека музика успављује?

1674813739_shutterstock_2211550227.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Употреба музике за спавање је уобичајена појава. Истраживачи су објаснили да студије показују да скоро половина интервјуисаних људи користи музику како би им помогла да брже утону у сан.

У овој студији, истраживачи су прегледали податке из сервиса за стриминг звука да би утврдили које врсте музике људи слушају да би заспали.

Која "музика за спавање" је била најпопуларнија?

Да би извршили своју анализу, истраживачи су прво саставили листу свих плејлиста које садрже било коју варијацију речи „спавање“ на било ком језику, а затим су уклонили резултате који нису имали везе са музиком.

Ово им је оставило 986 ​​плејлиста. Истраживачи су затим статистички анализирали ове нумере и груписали их на основу њихових карактеристика, као што су темпо, гласноц́а и енергија. Далеко највец́и скуп састојао се од амбијенталних звукова, што су истраживачи очекивали да ц́е пронац́и, пише Хеалтхлине. Ипак, у другом скупу нашле су се радио нумере, укључујуц́и поп хитове. Претходне студије откриле су да су класична и инструментална музика међу најчешц́е коришц́еним жанровима за музику за спавање. Истраживачи су известили да је изненађујуц́и резултат нове студије да су оба жанра имала мање појављивања од попа или репа.

- Људски мозак препознаје шаблоне и заиста ужива у томе да то буде како треба. Вероватно су ове песме и даље биле структуриране, симетричне и предвидљиве, без гласних прелаза или наглих промена у темпу или интензитету. Да бисте имали боље шансе да спавате уз енергичне нумере, такође помаже ако сте упознати са тим песмама - рекао је др Алекс Димитриу, психијатар, за Хеалтхлине.

Многи људи користе музику да би заспали, али да ли је то добра идеја?

- Музика је одлична за успављивање, све док није превише узбудљива. Међу свим стварима које људи користе како би брже заспали, музика је међу најбољима. То доводи људе у опуштено, па чак и медитативно размишљање. Музика се може слушати и при слабом осветљењу, што је још један плус за дубок сан објашњава др Димитриу.

- Најважнији део сна је веома строг распоред спавања и буђења. Звучи једноставно и очигледно, али није тако лако у пракси.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas