Биљка необичног имена, високо је цењена у народној медицини због својих многобројних благотворних својстава
Честославица или Вероника (Veronica officinalis) је вишегодишња зељаста биљка. Мноштво ситних светло-плавих или светло-љубичастих цветова сакупљено је у гроздрасте цвасти а њени назубљени, зелени листови, са наличја су љубичасти и маљави.
Садржи иридоидне гликозиде (аукубозид), флавоноиде, танине, органске киселине (хлорогенску и кафену), сапонине и трагове етарског уља.
Употреба у народној медицини
Због свог деловања на „чишћење крви“ честославица је некада коришћена за лечење губавости. Верује се да биљка добила име по Светој Вероники, која је по легенди, излечила императора Тиберија од лепре, тиме што му је лице прекрила тканином на којој су биле утиснуте црте лица Исуса Христа.
Прочитајте још: ГЕРАНИЈУМ ЗА КОЖУ, КОСУ И ЗДРАВЉЕ: Магична биљка која у Србији расте као коров
Записи о употреби честославице као лековите биљке могу се наћи у делима Хијеронимуса Боша у XVI веку, као и код Себастијана Кнајпа, који су ову биљку препоручивали као универзални лек за многе болести.
Фото: Пиксабеј
Традиционално употребљавана као средство против туберкулозе, за олакшавање искашљавања, и за презнојавање, честославица се користи и код болести органа за варење, јетре, слезине, бубрега и мокраћних путева, као и за ублажавање тегоба код гихта и реуматских обољења.
Употреба се препоручује и за ублажавање вртоглавице и нервозе изазване појачаним интелектуалним напорима.
У народној медицини се користи код екцема, за ублажавање свраба коже, и за испирање као средство за убрзање зарастања рана.
Благотворно дејство
Људи узимају веронику за проблеме са:
- плућима (респираторни тракт)
- желуцем и цревима (гастроинтестинални тракт)
- бешиком и бубрезима (мокраћни тракт)
- за гихт, артритис
- болове у мишићима и зглобовима (реуматизам)
- губитак апетита
- проблеме са јетром и болести слезине
- Вероника се такође користи као тоник, за изазивање знојења , за „прочишћавање“ крви и за повећање метаболизма.
- Неки људи испирају грло вероником за смиривање упале уста и грла. Понекад се наноси директно на кожу како би се зауставило знојење стопала, залечиле ране и третирали текући проблеми коже и свраб .
Чувени српски травар Момчило Антонијевић, поделио је неколико рецепата за спремање веронике, а за вас смо издвојили два.
Чајна мешавина против хроничних кожних обољења, екцема и дерматитиса
- Честославица (Вероница оффициналис) 50г
- Коприва лист (Уртица диоица) 50г
- Дивља дан и ноћ (Виола трицолор) 50г
Све биљке помешајте па три супене кашике смеше прелијте са 750мл кључале воде, промешајте, поклопите и оставите да стоји пола сата. Процедите и попијте у току дана у мањим гутљаима незаслађено.
Чајна мешавина за боље памћење и против менталног замора
- Честославица (Вероница оффициналис) 50г
- Рузмарин (Росмаринус оффициналис) 50г
- Матичњак (Мелисса оффициналис) 50г
- Лист целера (Апиум гравеоленс) 50г
Све биљке помешајте па једну супену кашику смеше прелијте шољом кључале воде, промешајте, поклопите И оставите да стоји пола сата, процедите и попијте у топло. Дневно се пије две до три шоље.
БОНУС ВИДЕО: