У питању је правило које важи вековима
Постоји већ вековима усвојено правило да су дугмад женских кошуља на левој страни, а код мушких на десној. За ову разлику постоји неколико објашњења, али ниједно није, у потпуности, прихваћено.
Једно од историјских објашњења сугерише да је дизајн женске одеће базиран на потреби дојења детета. Произвођачи одеће претпостављају да су жене већином дешњакиње и да ће користити леву руку за ношење деце. Дакле, када би требале нахранити бебу, могле би десном руком откопчати кошуљу.
Још једно објашњење за женске кошуље датира из 16. века. Наиме, женске блузе, заправо, нису ни закопчавале. Оне су се, углавном, везивале. Одећу са дугмићима могле су себи да приуште тек богатије жене и оне на високим друштвеним положајима. Наравно, те даме се нису саме облачиле, то су чиниле слушкиње или собарице. А, како би њима било лакше да обуку своје надређене, држале су одећу у левој руци, а десном су закопчавале дугмад.
Прочитајте још: Шта узрокује акне између обрва? Једно од најчешћих места за њихову појаву
С друге стане, многи елементи мушке моде могу се пратити све уназад кроз историју, до времена када су многи носили униформе. Како се претпоставља да су мушкарци већином дешњаци, дугмад постављена с десне стране су им омогућавала бољи ‘приступ оружју’.
Историчари можда никада неће докучити како су тачно дугмад на женској одећи завршила на левој, а мушкој на десној страни, али без обзира на порекло, ова дизајнерска необичност је сада само још један бизаран обичај, јер се многи и не обазиру на њу.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ