Не само што имамо потребу да живимо у чистом простору већ многи истучу да чишћење дома опушта и ослобађа негативну енергију, али шта да радите када потреба за чишћењем прерасте у опсесију?
Чистоћа чини дом срећним, уредним и неопходна је за здравље укућана. За многе значи мање стреса и анксиозности, али када постане принуда и опсесија, то може указивати на нарушено ментално здравље.
На Универзитету у Конектикату 2015. године спроведено је истраживање на 62 студента. Студенти су подељени у две групе око стола на чијем врху је постављена метална статуа. Учесници су имали задатак да исполирају металну статуу крпом док не установе да је темељно очишћена. Мерили су откуцаје њиховог срца и проучавали покрете. Примећено је да су забринути људи фокусирани на мање површине објекта и чистили су их пажљивије.
Прочитајте још: КРВНА ГРУПА ГОВОРИ МНОГО О ВАМА: Док једнима одговара ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ, другима се саветује да избегавају КОФЕИН, АЛКОХОЛ И ЦИГАРЕТЕ
Закључак овог истраживања био је да у тренуцима стреса и анксиозности људи имају потребу да понављају одређене поступке у понашању (као што је чишћење), јер им даје осећај контроле током хаотичног периода.
Ово понашање има своје предности. Ваш ум вам говори да предузмете мере предострожности и контролишете своје окружење, радите нешто покушавајући да ублажите изненађења која би вам могла нанети емоционалну штету.
Чишћење као антистрес може бити корисно на више фронтова, али не би требало да се претвори у компулсивни перфекционизам. Покушавајући да контролишете све у свом дому, можете почети да губите контролу над својим животом.
Први знак да је ментално здравље нарушено и да постоји ризик од опсесивно-компулсивног поремећаја јесте када потреба за чишћењем почне да контролише ваш живот, преноси објектив.рс.
Уколико не можете да будете мирни и спокојни док не завршите своје ритуале чишћења, касните са другим обавезама, немате довољно времена за себе – ово може деловати негативно на физичко и психичко здравље.
Прочитајте још: Ђус или млеко? Ево шта је боље попити ујутру
Опсесивно-компулсивни поремећај подразумева разне симптоме, али се често може развити кроз сталну потребу за чишћењем, како свог тела, тако и предмета у дому, и развијања страха да су предмети контаминирани и да се могу заразити клицама.
Ако нисте сигурни да ли су ваше навике чишћења повезане са менталним здрављем, најбоље је да о томе разговарате са стручњаком.
Терапеут вам може помоћи да смањите симптоме анксиозности и препоручити праксе које ће вам помоћи да имате осећај контроле који тражите.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ