Верује се и да Свети Трифун на свој празник пободе у земљу угарак и од тог дана снег почне да се топи.
Православи верници широм света данас славе велики празник, Светог Трифуна, великомученика који је пострадао за хришћанску вјеру, не искључујући његов значај као заштитника брачне љубави и верности које су део хришћанске проповеди.
Прочитајте још: Немачки научник открио: Да ли је већа срећа чоколада или много новца?
По неких схватањима овим даном почиње пролеће, природа почиње да се буди, као и љубав код људи
На литургијама у православним храмовима, у православним домовима, виноградарским и гостионичарским еснафима помиње се страдање светитеља Трифуна, који је страдао 250. године у Никеји од мача христоборног римског цара Дакија. Сахрањен је скромно у селу Кампсади у Фригији, где је и рођен. Култ Светог Трифуна је веома развијен у српским крајевима, а славе га посебно виноградари, док га својим заштитником сматрају и гостионичари.
Култ Светог Трифуна
Прочитајте још: ЈЕЗИВО или ФАСЦИНАНТНО? Фотографија јелена изазвала буру на интернету (ФОТО/ВИДЕО)
Данашњи празник велики број српских породица слави као крсну славу, посебно домаћинства која се баве виноградарством и воћарством уз пресецање славског колача и симболичног орезивања чокота у виноградима.
Ако на Светог Трифуна пада киша, родиће шљива. Ако на Тривундан падне снег, година ће бити кишна и родна а ако је ведро, година ће бити сушна
Култ овог светитеља датира од петог века. Са обнављањем засада винове лозе пре две деценије, у нашим крајевима слава Светог Трифуна обновљена пре десетак година. Посебно у виноградарским крајевима Војводине, Шумадије и Поморавља то је највећи винарско-виноградарски празник. Светог Трифуна славе многобројни еснафи, виноградари и механџије.
Прочитајте још: ДРЕКАВЦИ и санђаме у ЛАПОВУ: Стигао је гласник кнеза ЛАЗАРА и невеста је постала УТВАРА
Народна веровања
Верује се и да Свети Трифун на свој празник пободе у земљу угарак и од тог дана снег почне да се топи. По неких схватањима овим даном почиње пролеће, природа почиње да се буди, као и љубав код људи.
У народу је за Тривундан везано мноштво разних обичаја и веровања. Ако на Светог Трифуна пада киша, родиће шљива. Ако на Тривундан падне снег, година ће бити кишна и родна а ако је ведро, година ће бити сушна.
Прочитајте још: Захтев свекрве шокирао снајку: "Желим да дојим своје унуче!"
Снег може још увелико да изненади, али се то сматрало берићетним, па се говорило “Затрпај Трипо, заспи Симо!” иако је већ сутрадан, 15. фебруара, Сретење, по народном схватању дан “сусрета” зиме и пролећа, кад се мечка на кратко пробуди да види да ли ће ускоро настати лепши дани и онда, ако оцени да ће потрајати зима, врати у пећину да настави свој зимски сан.
Прочитајте још: Оптичка варка која ће вам зачас поставити "дијагнозу": Видите ли цик-цак линије или кривуље – или обоје? Ево шта то значи (ВИДЕО)
На овај дан виноградари излазе у виноград да орежу барем један чокот винове лозе и полију га вином. Верује се да ће грожђе тако добро родити. У селима Шумадије славе се као заветан дан, јер се сматра да он штити села од града и поплаве. У Поповом пољу нико не ради теже послове.
Према веровању, Свети Трифун је чувар биља и штити га разних штеточина. Обично се њему моле да сачува њиве и винограде од скакаваца, гусеница и других инсеката.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ