Како осмех Мона Лизе може да вам смањи стрес - једноставна вежба која побољшава расположење и смањује напетост
Дубравка Фазлић, саветодавна терапеуткиња и учитељица миндфулнесса, за сенса.сторy.хр објашњава вежбу "Мона Лиза" која за кратко време може подићи расположење.
Вероватно сте приметили да насмејани људи другачије зраче и брже привлаче вашу пажњу. у чему је тајна? Када се смејете, ваш мозак ослобађа хормоне задовољства, као што су допамин, серотонин и ендорфини, који помажу вашем телу да се опусти, снижава крвни притисак и брзо побољшава расположење. Чак и када нисте расположени и не желите да се смејете, када сте нервозни, напети или узнемирени, можете себи помоћи техником полуосмеха, која се још назива и осмех Мона Лизе.
Поправиће вам расположење, подићи самопоуздање и смањити стрес. Осим тога, вежба полуосмеха се такође може користити као техника за побољшање комуникације са другим људима. Полуосмех може деловати као невербални сигнал који показује да сте отворени, пријатељски расположени и спремни за комуникацију. Добра вест је да ваш осмех не мора да буде "прави". Сам чин померања мишића лица, довољан је да створи израз полуосмеха.
- Дозволите угловима усана да се лагано подигну, и зауставите се када осетите малу напетост у угловима уста. То је суптилан, сићушан осмех који, ако вас неко посматра, можда неће приметити промену на вашем лицу.
- Задржите опуштен, миран израз лица.
- Нека дах буде природан и необуздан.
- 'Носите' овај осмех десет минута и приметите како се ваше расположење променило.
Дужа верзија вежбе:
- Седите или станите усправно.
- Дубоко удахните кроз нос.
- На издисају, направите осмех и полуосмех. Задржи осмех на лицу и поново дишите.
- Поново се полуосмехните док издишете кроз уста.
- Поновите овај циклус смејања и дисања неколико пута, сваки пут покушавајући да продубите дах.
- Да бисте добили другачије резултате у животу, потребно је увек радити нешто ново!
Ова вежба је изузетно једноставна, не захтева много времена или знања. Нека вас осмех повеже са собом и створи нове навике, подстиче осећај радости, опуштености и повезаности са другима. Међутим, важно је напоменути да ова вежба није замена за професионалну терапију или медицинску негу.
Ако имате озбиљне симптоме анксиозности, депресије или других емоционалних потешкоћа, обратите се свом лекару или терапеуту, да бисте добили одговарајућу помоћ.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ