Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ЗАНИМЉИВО

Оне су биле храбре и покренуле су борбу: Данас га обележавамо 8. марта, а да ли знате ког датума је првобитно био Дан жена?

Раднице једне фабрике у Њујорку покренуле су штрајк давне 1857. године, борећи се за боља права жена.

1615903836_women-1487825_640.jpg
Oglas

Године 1857, 8. марта у Њујорку раднице једне фабрике текстила ступиле су у штрајк, захтевајући боље услове за рад. На исти дана, на истом месту само 51 годину касније, поново се догодио штрајк жена. Раднице су биле затворене у фабрици из које нису могле да изађу, а затим је избио и пожар. Нажалост, у пожару је изгорело 129 жена. Годину дана касније у Њујорку, на дан сећања настрадалим жртвама пожара, обележен је 8. март - Дан жена.

И Рускиње се угледале на Американке
Године 1916. и жене из Петерсбурга, које су биле запослене у текстилној индустрији, ступиле су, по угледу на Американке, у штрајк. Овај штрајк довео је до избијања Француске револуције.

Прочитајте још: Данас је урађен по узору на светске метрополе, а да ли знате како је Трг републике изгледао некада? (ВИДЕО)

Године 1910. организована је прва Међународна конференција жена, која је била одржана у Копенхагену у организацији Социјалистичке Интернационале. На Другој конференцији договорено је да се један дан у марту прогласи Даном борбе жена за њихова права. Тако је за први међународни Дан жена проглашен 19. а не 8. март. 

Дан жена је првобитно слављен 19. марта

Наиме, тада су жене из Немачке, Данске, Аустрије, Швајцарске и Америке затражиле право гласа. У Немачкој је Клара Цеткин извела милион жена на улице. Године 1912. су и жене из Француске затражиле да добију право гласа, а потом и жене из Холандије, а годину дана касније и жене из Шведске и Русије.

Године 1818. у Немачкој је први пут уведено право жена да гласају али и да буду изабране. То је био први велики успех.

Прочитајте још: Како да се сачувате од ЗЛА и његовог негативног утицаја? Одговор ове књижевнице потпуно ће вас ОСВЕСТИТИ

На Другој међународној конференцији жена у Москви 1921. године, одлучено је да се 8. март у целом свету прогласи Даном жена. Тада, 8. марта, евоцирају се сећања на њихову дугогодишњу борбу а њихови највећи успеси су: увођење осмочасовног радног времена, уједначавање плата за мушкарце и жене, али и заштита жена са децом, те увођење породиљског одмора.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas