Почетак нове календарске године се се традиционално дочекује 31. децембра.
Оно што је веома занимљиво је и начин на који поједине земље обележавају почетак Нове године.
Обичаји воде порекло из паганског доба наше историје, када је човек природи био потпуно подређен. Све појаве на земљи, биле су повезане са дешавањим у природи.
Данас је Нова година везана за календар и то је почело када је Гај Јулије Цезар први пут представио нови – јулијански календар, који је до данашњег дана опште прихваћен и у званичној употреби у целом свету. Иако многи народи имају своје календаре и другачије рачунање времена, јулијански је званичан.
Иако сваки народ на свој начин обележава овај празник, код свих је једно исто, а то је да кућу и улице красе, шарене лампице, украси, јелке, предмети у облику звезде,Деда Мраз, ватромет и сл. Новој години се највише радују деца.
Први Нову Годину дочекују становници острва Карибати, док Америчка држава Самоа последња. Свака земљама има и своје обичаје које годинама негује, а ово су неки од њих:
У Грчкој се ова прослава поклапа са празником Светог Илије, за који је карактеристичан колач у који се утисне новчић, и онај ко га пронађе биће награђен у Новој години. Грци имају још један обичај везан за Нову годину – често позивају посебног пријатеља или члана породице да уђе први у кућу, за којег се верује да ће унети срећу и спречити лоше ствари да уђу.
У Немачкој је је незамислива новогодишња ноћ без ватромета. Они сваке године за ватромет потроше 100 милиона евра. Традиција да се у новогодишњој ноћи направи бука потиче још из средњег века, када су људи звецкајући ишли улицама како би растерали зле духове.
Аустријанци за Нову годину се припрема свечани ручак који укључује печење, као симбол среће и благостања, а за десерт сладолед од ментола у облику детелине са четири листа. То су главни услови за осигуравање среће у новој години за тај народ.
У Британији је веома важно ко ће први учи у кућу за Нову годину – ако то буде мушкарац са поклонима, то је знак среће у предстојећој години, док улазак жене и није баш добар знак.
На Сицилији је обичај да се за Нову годину једу лазање, јер доносе срећу.
На Куби се верује да онај ко у поноћ поједе 12 грејпова – симболично 12 месеци у години, требало би да има среће у следећој години.
У Америци поклонити пољубац у поноћ, ова традиција потиче од маскенбала који су били уобичајени током историје. Према традицији, маске су симболизовале зле духове из старе године, а пољубац је представљао прочишћавање у новој години.
Данци разбијају мноштво тањира испред кућног прага као симбол друштвеног богатства – пријатеља.
Норвежани се за Нову годину једу пудинг од пиринча, а у њега сакрију бадем. Пудинг се сервира у великој посуди, у којој се налази само један бадем. Послужује се у чиније и верује се да ће особу која у свом пудингу пронађе бадем пратити срећа и богатство.
Холанђани у Новој години једу крофне, јер имају облик круга, за који се сматра да доноси срећу.
У Јапану се одлази у Шинто храм где се може купити читање судбине.
Јапанци прославу почињу ујутро чишћењем куће, чиме симолично чисте “прашину из прошлости” И припремају дом за успешну годину.
Бразилци имају обичај да се у новогодишњој ноћи носи бела одећа за срећу и мир у години која следи. Након славља у поноћ уз музику, ватромет и вечеру, они одлазе на плажу где прескачу “седам таласа”, бацају цвеће у океан, док неки пале свеће у песку да би им Нова година донела срећу и богатство.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ