Систем временских зона није тако стар као што можда мислите. Њих је осмислио Канађанин Санфорд Флеминг због потребе железничких компанија да имају исто локално време између железничких станица.
Флеинг је модел предложио 1878. а временске зоне су први пут примењене 18. новембра 1883. године када су железнице САД и Канаде увеле четири стандардне континенталне временске зоне Северне Америке. Тако је укинута збрка која је годинама владала због безброј локалних времена које су, међусобно удаљене станице, користиле.
Светско увођење временских зона наступило је следеће године.
Краљевина Србија била пета по реду држава у свету која је 1884. усвојила међународни систем зоналног времена.
На свету данас постоје 24 временске зоне. Једна земља може да има више њих, а оне нису савршено равне јер негде не иду по меридијанима већ прате границе држава.
Прочитајте још: Супруг након 20 година сазнао женину тајну: Ово је разлог због ког је скривала истину
Која држава има највише временских зона?
Површински велике државе често се простиру у више временских зона. Од овога има изузетака. Кина је цела у једној временској зони. Ово ствара велика одступања у односу на “реално време” - оно према положају Сунца. На пример, на крајњем западу Кине сунце је у зениту у 15:00 сати, а на крајњем истоку у 11:00 сати.
Са друге стране, једна европска држава може се похвалити чињеницом да има највише временских зона на свету иако по површини није превелика. У питању је - Француска која има 12 временских зона!
Друге две на листи су, очекивано, САД и Русија, које обе имају по једанаест - Русија због своје огромне територије, а САД такође због неколико прекоморских територија.
Како је то могуће?
Реч је заправо о остатку из старих, колонијалних времена. Данашња Француска налази се, као и остатак средње Европе, у зони средњеевропског времена (ЦЕТ). Међутим, титулу јој је донео велики број бивших колонија, данас француских прекоморских територија које се простиру широм света - од истока па до запада.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ