Српска православна црква и њени верници данас обележавају пренос моштију Светог Вартоломеја
Када је овај велики апостол био распет на крст у Албанопољу Јерменском, хришћани су скинули тело његово и чесно сахранили у оловни ковчег.
Па како су се на гробу апостола догађала многобројна чудеса, нарочито исцељења болних, због чега се увећавао број хришћана, те су незнабошци узели ковчег с моштима Вартоломејевим и бацили га у море.
У исто време бацили су још четири ковчега с моштима четири мученика: Папијана, Лукијана, Григорија и Акакија. Но по Божјем Промислу ковчези нису потонули, него су водом ношени допливали, и то: Акакијев у град Аскалус, Григоријев у Калабрију, Лукијанов у Месину, Папијанов на другу страну у Сицилију, а Вартоломејев на Липарска острва.
Неким тајанственим откровењем узнаде епископ Липарски, Агатон, о приближењу Липару моштију Светог апостола Вартоломеја.
Агатон са клиром и народом је изашао на обалу и дочекао ковчег са великом радошћу. Том приликом десила су се многа исцељења болних од моштију Светог апостола.
Мошти су те биле положене у цркви Светог Вартоломеја, и ту су лежале до времена Теофила иконоборца (око 839 год.), па како тада муслимани загрозише Липарима, те су мошти апостолске пренете у град Беневент.
Народна веровања
Народ каже да се деци брани да се данас пењу по дрвећу, да не би сломила врат, забрањује се купање у рекама, а такође је важно да се обуставе сви радови у пољу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ