Научник Никола Тесла, који је највећи број проналазака остварио у САД чији је грађанин био готово 60 година, умро је на данашњи дан, 7. јануара 1943. године у Њујорку, у јеку Другог светског рата
Један од највећих умова 20. века, српски научник Никола Тесла, рођен је 1856. године у Смиљану у Лици, а преминуо 1943. као амерички грађанин.
Прочитајте још: Данас је Туциндан: Верује се да празник потиче из давних времена, а ДВЕ СТВАРИ би посебно требало да испоштујемо
Вест о његово смрти је обишла свет тек два дана касније, када је у хотелској соби где је живео као самац, пронађено његово беживотно тело. Теслин јубилеј у Америци ће ове године бити посвећен 130. години од његовог досељења у ту државу, 1884. године. Тим поводом ће бити откривена два споменика у Филаделфији и Вашингтону.
Теслина научна фондација из Филаделфије одржаће 11. јануара велику меморијалну конференцију на којој ће учествовати амерички научници, професори и обожаваоци српског генија, а главна тема биће "Увођење Николе Тесле у наставни план и програм САД и других држава света".
Урна премештена у Београд 1951.
Урна с Теслиним пепелом похрањена је најпре на гробљу у Њујорку, а пренета је у Београд 1951. године и отад се чува у Музеју Николе Тесле у Крунској улици. Међународни аеродром у Београду носи име Никола Тесла, а његовим именом названи су Електротехнички институт у Београду који је основан 1936, средња техничка школа, библиотека Универзитета у Нишу, две термоелектране у Србији…
У Београду су споменици Тесли постављени испред зграде техничких факултета на Булеверу краља Александра у Београду, на аеродрому Никола Тесла у Београду. Тесла има споменик у Ужицу, код једне од најстаријих хидроелектрана на свету Ðетиње, као и у кругу бивше фабрике сијалица у Панчеву.
У САД су досад подигнута четири споменика Николи Тесли. Први споменик подигнут му је на Нијагариним водопадима 1976. године као реплика дела Франа Кршинића, споменика у Београду, постављеног испред техничких факултета на Булевару краља Александра. У Њујорку, на Менхетну, у порти српске цркве Светог Саве је подигнута биста Николе Тесле.
Крајем октобра прошле године председник Србије Томислав Николић открио је споменик Тесли испред лабораторије у Шорхему у Њујорку, дело Николе Коке Јанковића, члана Српске академије наука и уметности.
Четврти Теслин споменик у САД откривен је пред сам крај године у Силиконској долини у самом центру града Пало Алто. Статуа у бронзи са сребрним преливом приказује Теслу у природној величини, а аутор је калифорнијски уметник Тери Гајер.
Прочитајте још: "Лабрадор је осетио да имам РАК ДОЈКЕ": Ана тврди да јој је љубимац СПАСАО ЖИВОТ (ФОТО)
Никола Тесла је рођен 10. јула 1856. у Смиљану, у Лици, тада Војна граница (Војна крајина) у склопу Аустрије, данас Република Хрватска.
Никола Тесла је често изговарао једну реченицу
- Оно што је њега носило кроз живот јесу ти млечни производи, млечне прерађевине, мед, понеки коњак, односно виски, мало вина, али све с мером. Значи Никола Тесла је јео два пут дневно, било да је био у Смиљану, у Европи, у Америци. И оно што је Тесла говорио свима - Немојте се преједати и немојте журити на онај свијет- рекао је Стојанић који се последњих 20 година бави истраживањем о Николи Тесни и његовим јеловником.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ