Српска православна црква и верници славе данас Светог великомученика Прокопија по коме је град Прокупље добио име.
Свети великомученик Прокопије је хришћански светитељ из 4. века. Рођен је у Јерусалиму. Име по рођењу било му је Неаније, а био је војвода у служби цара Диоклецијана.
Према легенди, у време прогона хришћана, Диоклецијан је одредио Неанија да с једним одредом војске иде у Александрију и тамо затре хришћане. На том путу десио се јак земљотрес након кога му се обратио Бог речима: „Неаније, камо идеш, и на кога устајеш?”. На његово питање: „Ко си ти, Господе? Не могу да те познам”, показао се у ваздуху пресветао крст, као од кристала, и зачуо се глас: “Ја сам Исус распети Син Божји, овим знамењем које си видео побеђуј непријатеље своје, и мир мој биће с тобом”.
Прочитајте још: Андреју се у сну јавила БОГОРОДИЦА са ПОРУКОМ, а онда је настала ПРВА РУСКА ИКОНА (ФОТО)
Тај доживљај потпуно је обрнуо и променио живот војводе Неанија.
После великих мучења бачен је у тамницу, где му се опет јавио Господ Исус Христос, који га је крстио и дао му име Прокопије. Једног дана дошло му је на тамнички прозор 12 жена и рекле су му: "И ми смо слушкиње Христове." Оптужене за ово оне су бачене у исту тамницу, где их је свети Прокопије учио вери Христовој, а нарочито томе како ће примити мученички венац. Зато се у чину венчања помиње свети Прокопије, поред боговенчаног цара Константина и Јелене.
Прочитајте још: С ким СРБИ деле највише генетског материјала? Можда ће вас ове информације РАЗОЧАРАТИ!
Мало је позната чињеница да је град Прокупље добило име по Светом Прокопију.
У Нишу је пре Немањића постојао манастир Светог Прокопија, где се чувала рука светитеља. Светиња је касније, кад су Турци заузели Ниш, пренета у Прокупље, које је и добило име по овом мученику. Судбина моштију није позната од 18. века. И још му Господ рече: "овим знамењем које си видео побеђуј непријатеље своје, и мир мој биће с тобом".
Прочитајте још: У Београду постоји књига од ЉУДСКИХ КОСТИЈУ и потпис последњег ПРАВОСЛАВНОГ ЦАРА: Ево приче!
ОБИЧАЈИ НА СВЕТОГ ПРОКОПИЈА- шта треба, а шта не треба радити
У неким крајевима Србије народ сматра да је на дан Светог Прокопија добро венчавати се јер се овај светац сматра заштитником младенаца које благосиља и походи.
Такође, на данашњи дан никако није добро, како кажу обичаји, да се копа или сахрањује.
У неким крајевима Србије, на Светог Прокопија није се ни купало.
Овог свеца рудари сматрају својим заштитником, а сматра се и да је он чувар деце.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ