Српска православна црква данас обележава свету Варвару
Православни верници данас славе празник посвећен светој великомученици Варвари, којој у црквеном календару није посвећено црвено слово, али ову светитељку велики број породица слаи као крсну славу. Ипак, многа веровања и народни обичаји посвећени су данашњем празнику.
Прочитајте још: Знате ли зашто је манастир ЖИЧА ЦРВЕНЕ боје? Ми имамо одговор!
Обичај је да се данас сеје жито, што је посебно неговано у породицама са малом децом. Наиме, жито које деца посеју у плитак тањир или чинијицу данас, требало би да озелени до Божића.
Прочитајте још: Тражите је на ПОГРЕШНОМ месту! Вељко тврди да се АТЛАНТИДА налази на дну ДУНАВА, поседује и ДОКАЗЕ
Култ ове светитељке једнако је слављен и на Истоку и на Западу, а код нас се већ вековима негује обичај да се данас кува "варица" од разних житарица, која се једе током наредних дана. Варица се увече остави да уври поред ватре у лонцу, па се сутра на Варварин дан гледа са које је стране наврило, па се каже да са те стране у пољу треба сејати пшеницу, ако се жели добар род. Варено жито се једе у кући, њим се посипа место гдје се узима вода за пиће, а меша се и са соли, па се даје стоци.
Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ
Обичај је да се данас сеје жито, што је посебно неговано у породицама са малом децом. Наиме, жито које деца посеју у плитак тањир или чинијицу данас, требало би да озелени до Божића.
Варица се увече остави да уври поред ватре у лонцу, па се сутра на Варварин дан гледа са које је стране наврило, па се каже да са те стране у пољу треба сејати пшеницу, ако се жели добар род. Варено жито се једе у кући, њим се посипа место гдје се узима вода за пиће, а меша се и са соли, па се даје стоци.
Наши стари кажу да од данашњег дана дан почиње да расте, а ноћи су све краће и до Божића дан буде пола сата дужи, од када почиње нагло да расте.
Прочитајте још: Знате ли зашто поштоваоци Достојевског купе каранфил и изађу на трећој станици, код манастира Александар Невски?
То чине и римокатолици. На Западу се на њен дан ставља у воду гранчица вишње или трешње, да би процвјетала за празник Рођења Христова. У Републици Српској Света Варвара обележава се као Дан рудара.
Ко је света великомученица Варвара
Света великомученица Варвара живјела је у четвртом вијеку у Малој Азији и мученички пострадала ради вере. Варвара је била изузетно лепа и мудра девојка и отац је, у жељи да је сачува, затворио у кулу свога дворца окружену богатством, удобностима и слушкињама.
Прочитајте још: Манастир Куманица крије НАЈВЕЋУ СРПСКУ ТАЈНУ: Мошти Светог Саве НИСУ СПАЉЕНЕ?!
У тој усамљености Варвара је својим блиставим умом досегла до сазнања о Творцу и Господу иако је нико није имао томе поучити. Када је једном успела да побјегне из куле, Божјим промислом срела је неке хришћанке од којих је сазнала оно што је и сама наслућивала.
Прочитајте још: "Какво је ово чудовиште?" Ова фотографија изазвала је бес љубитеља ПИЦЕ (ФОТО)
Вратила се у кулу и у свом купатилу просјекла и трећи прозор као симбол Свете Тројице, а прстом, као гвожђем издубила крст у каменом зиду. Из њене стопе на поду купатила прокључао је извор живе воде која је лечила многе болести. Када је све ово сазнао сурови отац, пријавио је ћерку начелнику Мартијану. Бацили су је у тамницу и мучили је заједно са још једном хришћанком, Јулијанијом.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ