Крстовдан је велики празник који Српска православна црква и верници прослављају два пута у току године 27. септембра и 18. јануара.
Јесењи Крстовдан прате бројни обичаји и веровања, која се од давнина поштују. Обичаји везани за овај празник су разнолики, јер свако на свој начин поштује овај велики празник.
Прочитајте још: КЛЕТВА СЕ ОБИСТИНИЛА: Карађорђеве убице није хтела ни земља, ни вода, ни људи!
Ипак, неки од најважнијих обичаја које наш народ вековима поштује су постна хлебу и чишћење.
Данас се једу само грожђе и хлеб
На Крстовдан се држи строги пост, на води. То је обичај свакаког правог верника у Србији који поштује правило: "Ко се крстом крсти, тај Крстовдан пости". Јесењи Крстовдан се пости тако што се цео дан једе само грожђе и хлеб.
За људе рођене на овај дан верује се да на својим нејаким плећима носе сенку Часног крста, па да су зато пред Богом посебно одговорни за своје поступке.
Прочитајте још: ТИТА су у Ужице довели четници, а Коста Пећанац му је набавио документа
Данас се пере веш и чисти кућа
Према неким народним обичајима, у неким деловима Србије, на Крстовдан ваља да се опере сав веш и очисти кућа.
Стари је обичај да се на овај дан стока премазује катраном у знаку крста, да би се заштитила од болести.
Ставите на сто освештани босиљак
Обичај је да се на Крстовдан освешта босиљак, света биљка за коју се верује да односи негативну енергију и чисти карму, па у домовима многих босиљак заузима важно место. Освештани босиљак чува се у дому у виду средства за енергетско исцељење.
Прочитајте још: Јауци убијеног жандарма одзвањају СМЕДЕРЕВОМ: Убиство браћe Луњевица било је повод за смрт Драге Машин
Током Крстовдана се једе грожђе, као симбол слатке победе, плодности и обиља, а верује се да ће вас пратити срећа и успех ако данас уживате у укусу овог воћа.