Веза између бадњака и Божића
Бадњак, у неким крајевима назван и весељак, је грана дрвета које се у православном свету обредно налаже на ватру домаћег огњишта на Бадње вече. Дрво за бадњак, најчешће млад храст или цер, сече се ритуално рано ујутру на Бадњи дан.
Назив Бадњи дан, је добио по бадњаку који се на тај дан сече и пали. Бадњи дан и Божић су нераздвојни, не само зато што долазе један после другог, већ и зато што се допуњавају схватањима и обичајима које народ везује за њих. Бадњи дан је и последњи дан Божићног поста.
Каже се да када желимо да опишемо блискост две особе, кажемо да су везани као Бадњи дан и Божић.
Прочитајте још: БОЖИЋ У СРБИЈИ НЕКАД И САД: Једно јело је неизоставно на ТРПЕЗИ, обичаји се разликују у селу и граду, а сви послови морају да се обајвљају у ТИШИНИ
"Када дан осване мушка глава иде по бадњак, ако има потомка иду заједно, понекад чак и три генерације и доносе бадњак пред кућу", истиче прота Стојадин за РТС.
Бадњак поред улазних врата чека вече, када ће бити исечен и унет у дом са сламом. Стари обичај је да на Бадњи дан треба унети у дом бадњак, дрво које се сече ујутру, а уноси се у дом увече и ложи се у ватру. У дом се уноси слама као симболично подсећање на рођење Христа у Витлејемској пећини
''Дочекаће га неко од укућана са плодовима ситних култура, да поспе по ономе ко уноси како сам бадњак, тако и печеницу", објашњава прота Стојадин.
Истиче да данас треба постити што строже, ко може на води. Додаје и да увек има категорија људи који су повлашћенији због година живота, болесници и путници.
Божић представља почетак сваког добра, тако да породице које имају имања- 7. јануара обилазе штале, оборе, свињце и кокошињце.
Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: "Бадњак" или "бадњак", "Божији" или "божији"? Решите недоумице
"У новије време, када се бави бизнисом, и ако не раде на Божић, људи иду да само мало отворе радњу, како би започели посао, као што се и спасење започело на сам Божић", навео је прота Стојадин.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ