Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Да ли породице које су у ЖАЛОСТИ треба да славе Васкрс и фарбају јаја? Постоје бројна веровања у народу, а и црква је јасно рекла свој став

Породице које су у жалости услед губитка свог члана треба да испоштују следеће обичаје

1681296642_profimedia-0496479645.jpg
Фото: Профимедиа
Oglas

Како се обележава Ускрс у породици која је у жалости и коју је задесио смртни случај? Да ли се овај најрадоснији хришћански празник уопште слави и да ли се боје јаја?

Ближи се Ускрс, један од највећих хришћанских празника којим се прославља Васкрсење Исуса Христа које се десило трећег дана после његове смрти. Ове године се обележава 16. априла (сазнајте и како ће се радити за дане празника), а главни обичај који сви везују за овај празник јесте фарбање јаја.

По православним правилима прво које се обоји треба да буде црвено, назива се чуваркућом која се наредних годину дана чува како би "штитила" кућу и њене укућане. Остала јаја се боје разноразним техникама и у различитим бојама, а како се Ускрс сматра најрадоснијим хришћанским празником који деца највише воле, домаћице се увек потруде да буду весело декорисана, што би се у нашем народу рекло -  "на радост". Најчешће се боје у рано јутро на Велики петак, мада зависно од места, може и у четвртак (дан пре) или суботу (дан после Великог петка). 

А како се овај празник обележава у породици коју је задесио смртни случај, односно која је у жалости? Најтачнији одговор би био да обичаји зависе од краја до краја, али по правилима Српске православне цркве на велике празнике као што је Ускрс (па чак и крсна слава) не одступа се од уобичајене традиције. Свака кућа, па и она у жалости, боји прво црвено јаје - чуваркућу, а остала по жељи.

У неким крајевима није пракса да се јаја боје у веселе боје, већ да се сва фарбају у луковини. У централној Србији, на пример, обичај је да се јаја само обаре, не и да се боје. У другим местима се праве "црна" јаја, односно фарбају се у ораховини или уз помоћ церове коре, како би се добила тамна, боја жалости. Историјски списи кажу да су се она обично називала "калуђерима" и да нису имала никакву декорацију нити сличице.

Српска православна црква истиче да постоји разлика између Вакрса и других породичних прослава попут свадби, рођендана и слично, јер се прво сматра "небеским слављем" и да наши умрли славе с нама у молитви и духовној радости.

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas