Породице које су у жалости услед губитка свог члана треба да испоштују следеће обичаје
Како се обележава Ускрс у породици која је у жалости и коју је задесио смртни случај? Да ли се овај најрадоснији хришћански празник уопште слави и да ли се боје јаја?
Ближи се Ускрс, један од највећих хришћанских празника којим се прославља Васкрсење Исуса Христа које се десило трећег дана после његове смрти. Ове године се обележава 16. априла (сазнајте и како ће се радити за дане празника), а главни обичај који сви везују за овај празник јесте фарбање јаја.
По православним правилима прво које се обоји треба да буде црвено, назива се чуваркућом која се наредних годину дана чува како би "штитила" кућу и њене укућане. Остала јаја се боје разноразним техникама и у различитим бојама, а како се Ускрс сматра најрадоснијим хришћанским празником који деца највише воле, домаћице се увек потруде да буду весело декорисана, што би се у нашем народу рекло - "на радост". Најчешће се боје у рано јутро на Велики петак, мада зависно од места, може и у четвртак (дан пре) или суботу (дан после Великог петка).
А како се овај празник обележава у породици коју је задесио смртни случај, односно која је у жалости? Најтачнији одговор би био да обичаји зависе од краја до краја, али по правилима Српске православне цркве на велике празнике као што је Ускрс (па чак и крсна слава) не одступа се од уобичајене традиције. Свака кућа, па и она у жалости, боји прво црвено јаје - чуваркућу, а остала по жељи.
У неким крајевима није пракса да се јаја боје у веселе боје, већ да се сва фарбају у луковини. У централној Србији, на пример, обичај је да се јаја само обаре, не и да се боје. У другим местима се праве "црна" јаја, односно фарбају се у ораховини или уз помоћ церове коре, како би се добила тамна, боја жалости. Историјски списи кажу да су се она обично називала "калуђерима" и да нису имала никакву декорацију нити сличице.
Српска православна црква истиче да постоји разлика између Вакрса и других породичних прослава попут свадби, рођендана и слично, јер се прво сматра "небеским слављем" и да наши умрли славе с нама у молитви и духовној радости.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ