Сада врви од туриста, али пре мање од 50 година нико није желео да крочи на ово живописно острво.
Острво Спиналонга је на добром путу да постане туристичка атракција - али посетиоци га не посећују због његових шљунковитих плажа и кристално чисте воде - они тамо иду да истраже мрачну историју острва. Пре мање од 50 година, Спиналонга је било место на које је Грчка слала људе са губом да умру - једна од последњих преживелих колонија у Европи те врсте.
Прочитајте још: Радила је као баштован на гробљу, а сада прави накит од људских остатака и има снажан разлог за то! (ФОТО/ВИДЕО)
Губа - "одбојна" и "нечиста"
Пре него што су антибиотици почели да уклањају претњу од губе четрдесетих година прошлог века, у целом свету се страховало од њеног ширења. Губа, иначе позната као Хансенова болест, у Библији је описана као „одбојна“ и „нечиста“. Била је стигматизована и довела је до успостављања колонија широм света за оне који пате.
У почетку су становници имали одличне услове, али се све врло брзо променило и "губавци" су остали заборављени на острву.
Дуго се бојало да је болест врло заразна, а симптоми су јој чиреви на кожи и оштећење нерва. У тежим случајевима, удови оболелих постали су унакажени и деформисани.
Да би се осигурало да људи са Хансеновом болешћу не заразе здраву популацију, уклоњени су из својих домова и послати у колоније у карантин, далеко од својих породица и пријатеља.
Спиналонга је била једна од тих колонија. Непосредно након што им је дијагностификована губа, жртвама болести одузета је имовина, финансије и избрисан идентитет.
На оближњем острву Плака живео је један лекар који би се провозао бродом ако би неко од становника био погођен другом болешћу. Никада их заправо није лечио од губе.
Отворена као колонија губаваца 1903. године, Спиналонга је коришћена као место изгнанства до 1957. Свештеник је боравио на острву до 1962. године да би одржавао верску традицију Грчке православне цркве.
Дантеова капија
Село је имало два улаза, један за здраве људе а и један за људе са губом. Улаз за људе са губом добио је надимак Дантеова капија, референца на Пакао, јер жртве нису имале представу шта ће им се догодити на другој страни. Међутим, након што су прошли језив тунел, обољели су добили храну, воду и медицинску помоћ. Упркос томе, стандарди на острву су на крају пали и тек када је британски стручњак посетио острво, грчка влада га је званично затворила.
Погледајте један редак снимак из 1935. године који је ухватио тадашње становнике и дао нам увид у то како су живели становници на острву.
Стручњак је саставио извештај, омаловажавајући острвског лекара и владу због тога што нису обезбедили одговарајући медицински третман и смештај за жртве. Грчка влада, знајући да се нису правилно побринули за људе, спалила је све њихове досијее са острва. Стварно стање је откривено тек када је Епаминондас Ремоундакис, преживели губавац са Спиналонге, написао књигу која је открила праву, трагичну природу острва. Књигу, преведену као Живот и смрт кретског губавца, написао је етнолог Маурис Борн.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ