Ко је био човек који је говорио 290 језика? Невероватан таленат омогућио је професору да научи толико страних језика!
Широм света говори се, иначе, око 7.000 језика, само у Порт Морсбију, Нова Гвинеја, чак 800! Нажалост, готово свакодневно нестане по један језик, па лингвисти прогнозирају да ће до краја 21. века одумрети више од половине, чак и до 90 одсто. Један језик из Мексика у опасности да изумре зато што последња два жива говорника - одбијају да разговарају!
Прочитајте још: Научници немају одговор зашто се камене ЛОПТЕ појављују широм света, а најближа је 200 километара од Београда
Београдска штампа између два светска рата у неколико наврата бавила се феноменом немачког филолога, професора на Филозофском факултету у Франкфурту, др Карла Шулца. Тако 1939. године престоничке новине пишу о "генију памћења" који говори невероватних 290 језика:
Учио је по неколико језика у исто време. И преводио.
- Увек сам желео да научим што више језика и та љубав није се смањила када сам на универзитету изучавао филозофију и математику. Године 1909. био сам пензионисан и тада сам се сасвим посветио учењу страних језика. Учио сам по неколико језика у исто време и објављивао разне преводе кинеског и осталих источњачких језика. Проучавао сам језике средње и Јужне Америке, а исто тако језике Индије, Кине, Јапана... - рекао је Шулц.
Три су предуслова неопходна да би човек учио стране језике.
Поводом прославе 60. рођендана и тридесетогодишњице научног рада, професор је у дому новинарима открио да су три главна предуслова за учење страног језика: огромна количина добре воље, вредноћа и урођене способности.
Прочитајте још: Пошто је деци обезбедио куће и станове, Дејан Миленковић из Борача је себи подигао гробницу са "гарсоњером" (ФОТО)
- Мој отац је перфектно говорио 13 језика, a мој стриц је био познати стручњак за санскритски језик и књижевност и владао је са 25 језика. Ја сам још у деветој години почео да се најживље интересујем за стране језике. Први страни језик који сам научио био италијански. За време гимназије научио сам, поред три мртва, латинског, старогрчког и јеврејског, још и француски, шпански, енглески, руски, чешки и све скандинавске језике - рекао је Шулц.
Са 9 је научио италијански, а у гимназији француски, шпански, енглески, руски, чешки и све скандинавске језике.
У библиотеци професора Шулца било је 25.000 разних стручних књига, али и грамофонских плоча које су му служиле у учењу правилног изговора. Код језика за које не постоји писана граматика, професор тврди да му је довољно било да научи већи број речи, па да на основу већ раније стеченог обилног филолошког искуства проговори.
Прочитајте још: Рибари редовно виђају ЛЕТЕЛИЦЕ како израњају из океана, а за све су криви џинови?
Полиглоте су одувек изазивале дивљење и поштовање код обичних "смртника" од којих већина једва познаје један или два страна језика. Данас се у највеће живе полиглоте убраја Зиад Фазах, Либеријац који тренутно живи у Бразилу, а који говори 59 језика и то његово знање било је тестирано и на шпанској телевизији.
Ипак, његово познавање 59 језика је ситница у поређењу са неким познатим полиглотима који су живели у прошлости. Тако је британски политички економиста, путник и писац Џон Боуринг, који је био гувернер Хонг Конга од 1854. до 1859. године, разумео чак 200 различитих језика, а могао их је с лакоћом причати 100.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ