Kada dođu hladni dani, biljke sa balkona moraju se prilagoditi uslovima u zatvorenom prostoru
Mnoge vrste cveća i sobnih biljaka ne podnose dobro promene vremena koje podrazumevaju oscilacije i smanjenje količine svetlosti, vazduha, temperature. To se negativno može odraziti na njih - mogu početi da venu ili da gubi listove.
Da bi vaše biljke mogle zdrave da dočekaju proleće, morate se pridržavati određenih smernica kako ih odrćavati u zatvorenom prostoru tokom zime.
Prvo o čemu treba da vodite računa jeste temperatura. Idealna temperatura za sobne biljke uglavnom se kreće između 15 i 20 stepeni. Međutim, biljkama poput oleandra, hristovog venca, hrizantema ili limuna odgovaraju niže temperature - u proseku, između 4 i 10 stepeni. Kaktuse je potrebno smestiti u svetlijim prostorijama, dok je biljkama poput ciklame ili afričke ljubičice neophodna prehrana tokom zimskih meseci.
Pročitajte još: Prema NARODNOM verovanju postoji drvo koje donosi NESREĆU: Treba da bude DALEKO od kuće - ne smete ga seći i ložiti vatru sa njim
Redovno uklanjajte suve listove i ostale uvele delove.
Tokom grejne sezone, vazduh u domovima je suv, što ne odgovara biljkama. Nekim vrstama je potrebno oko 40, a nekim drugim i veći procenat vlažnosti vazduha. Zato, ono što treba da uradite jeste da pored grejnih tela postavite posudu sa vodom, kako biste biljkama obezbedili potrebnu vlažnost.
Obratite pažnju i na zalivanje - količina i učestalost zalivanja zavisi od vrste biljke i od toga gde se nalazi. Sobne biljke koje miruju i ne cvetaju preko zimskih meseci treba manje zalivati. One biljke koje cvetaju treba zalivati češće. Preporučuje se da ciklame zalivate na svaka dva dana. Još jedna bitna stavka - koristite vodu koja je odstojala i koja je sobne temperature.
Ne bi bilo loše da povremeno orosite biljke - pogotovo ako imate u domu paprate ili bendžamina.
Takođe, biljke nikako ne treba da postavite blizu grejnih tela.
Bonus video:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU