Budući da će učenici imati najviše četiri časa dnevno koji će trajati po pola sata, najveći teret u radu sa decom pašće na roditelje.
Psiholog LJubica Bogetić smatra da je učenje i stvaranje radnih navika druga posledica ovakvog načina nastave. Kako se prvaci prvi put susreću sa učenjem, sedenjem u školskoj klupi i domaćim zadacima, onlajn nastava bi bila gotovo nemoguća.
Pročitajte još: Da li treba ŠPIJUNIRATI decu? Obavezno! I to na OVAJ NAČIN, da vas NE UHVATE
Roditelji će imati najveći zadatak da pomognu deci u sticanju radnih navika. To će naročito predstavljati problem majkama i očevima koji rade puno radno vreme.
- Najvažnije je da shvatimo da ovo neće trajati večno i da decu jedna školska godina neće oštetiti u budućem školovanju - ističe LJubica Bogetić.
Ovo neće trajati večno, ali teret je na ...
Sećamo se bombardovanja kada je većina roditelja sadašnjih prvaka išla u školu i svima su ocene bile zaključene na osnovu dotadašnjih ocena i sve se brzo nadoknadilo. Međutim, to je trajalo od marta do juna. Problem je sada što prvaci nisu ni upoznali učiteljicu i drugare iz razreda, ne znaju ništa o predmetima i nemaju radne navike, a već je sve vanredno i ne zna se koliko će trajati.
Roditelji nisu obučeni, a nemaju ni autoritet... Foto: Depozit
Na jesen se najavljuje i drugi talas epidemije što opet može dovesti do zatvaranja škola. U tom slučaju se očekuje da roditelji preuzmu ulogu učitelja, a niti su za to obučeni, niti imaju autoritet da predaju svojoj deci. U prethodnom polugodištu taj pritisak je dovodio do sukoba sa decom, naročito kada se očekivalo od roditelja da posao obavljaju onlajn i da u isto vreme rade sa mališanima.
Provodite što više vremena napolju, u prirodi, u razgovoru i šetnji sa decom.
Pored fizičkog zdravlja dece zbog virusa, velika briga roditelja je i njihovo psihičko stanje. Psiholog LJubica Bogetić savetuje da što više vremena provode sa decom u prirodi, jer šetajući se mogu da razgovaraju i o školskom gradivu:
- U nedostatku kontakata i druženja, priroda može da bude odličan lek, a pritom nema opasnosti od virusa. Važno je i da postoji organizovana struktura dana gde će i deca i roditelji znati šta se kada radi, da svaki dan urade određenu školsku aktivnost ali da imaju vreme i za zadovoljstvo.
Pročitajte još: Počinje HOROR: Deca uče, a vi RADITE OD KUĆE! Ovaj RASPORED je dobitna kombinacija
Ovaj period treba iskoristiti za bolje upoznavanje dece ali i njihovo bolje povezivanje s roditeljima.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU