Oglas
· · Komentari: 0
ZDRAVLJE

Evo kako da ZNATE da li dete ima KORONU ili je u pitanju DRUGI VIRUS! Ovo su simptomi

Sve više dece u Srbiji zaraženo je koronavirusom, a pored ovog, u vrtićima trenutno hara i rotavirus, koji kod mališana izaziva temperaturu, dijareju i povraćanje.

1616503792_b170c0ea944485461582cb2acf61da3f7f57a43a.jpg
Foto: Depozit
Oglas

Usled ovog virusa deca brzo dehidriraju, pa se ponekad zadržavaju i na bolničkom lečenju, a pedijatar pulmolog dr Snežana Rsovac, načelnica pedijatrijske i neonatološke intenzivne nege u Univerzitetskoj decijoj klinici u Tiršovoj objašnjava kako da ovaj virus razlikujete od korone.

- Primećeno je povećanje rotavirusne infekcije prvenstveno među decom predškolskog uzrasta. Reč je o infekciji izazvanoj rotavirusom. Prenosi se takozvanim feko-oralnim putem, odnosno preko prljavih ruku, ali se prenos može vršiti i kapljično. Infekcija kreće sa temperaturom i dijarejama, a ponekad i povraćanjem. Deca brzo dehidriraju, naročito ukoliko su mala i ukoliko su stolice učestale - objašnjava dr Rsovac.

Pročitajte još:

Zašto su se neki ZARAZILI posle DRUGE DOZE VAKCINE: Dr Gnjatović objašnjava kad da se radi TEST NA ANTITELA

Ona kaže da se mališani koji izgube dosta tečnosti, naročito odojčad, ponekad i hospitalizuju.

- Ako je velika učestalost stolica, onda su i gubici tečnosti veliki, te se takva deca zadržavaju upravo zbog nadoknade tečnosti - dodaje. Kada je u pitanju klinička slika, ovaj virus ima neke sličnosti sa koronavirusom, ali se razlikuju po tome što rotavirus ne prate respiratorni problemi.

- Temperatura je prisutna i kod jednog i kod drugog virusa, s tim što kovid najčešće ide sa respiratornim problemima kod dece - zahvaćen je nos, kašalj, gušobolja. Dijareja je, takođe, u nekim slučajevima prisutna kod kovida, ali je to samo jedan od simptoma, dok je kod rotavirusa to osnovni simptom. To je razlika u kliničkoj slici, a dijagnoza se postavlja tako što se iz stolice uradi test na rotavirus - kaže Rsovac.

Dr Rsovac dodaje i da rotavirus nije tipično sezonski virus, odnosno pojavljuje se u svako doba godine, ali loši vremenski uslovi pogoduju da se razvije u kolektivima.

- Lečenje je krakotrajno. Dete vrlo brzo reaguje na simptomatsku terapiju, na nadoknadu tečnosti, probiotike, prebiotike, elektrolitnu i metaboličku potporu, odnosno adekvatnu nadoknadu tečnosti. Sanira se za nekoliko dana - kaže Rsovac.

                         PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas