Peglanje je leti posebno naporno, a često neophodno
Peglanje može biti frustrirajuće i zbog činjenice da se čini kao beskrajni proces. Svaki put kada završimo jedan komad odeće, čini se da se pojavljuje još jedan koji čeka na svoj red. Osim toga, postoji stalna briga da li ćemo pravilno ispeglati osetljive tkanine ili da li će pegla ostaviti tragove na nekim materijalima.
Neizbežno je da se tokom peglanja ponekad dogode nezgode kao što su zagoreli tragovi od pegle ili nabori koji se ponovno pojavljuju nakon što smo već završili s peglanjem. Takođe, često moramo pažljivo pristupiti peglanju detalja na odeći kako bismo izbegli oštećenja ili neuredan izgled.
S druge strane, postoji i neka vrsta zadovoljstva kada završimo s peglanjem i kada sve naše stvari izgledaju uredno složene i spremne za nošenje. To može biti mali trenutak zadovoljstva nakon svih muka koje smo prošli tokom samog procesa.
Peglanje odeće od osetljivih materijala
Kako da na najlakši način ispeglate odeću koja je napravljena od izuzetno osetljivog materijala, a da je ne uništite i ispeglate kako treba? Za ovo će vam trebati samo gaza i obično parče kartona. Deo koji je najviše izgužvan, ili celi komad odeće stavite na karton, a preko njega stavite gazu. Lagano pređite peglom i izgužvana odeća će biti ravna, kao nova.
Redovno čišćenje pegle
Glavni razlog zbog kojeg vaša pegla neće jednim pokretom da ispravi nabore na odeći, je taj da je dno pegle prljavo. Vremenom se na dno pegle nakupe dlačice od različitih materijala, koje kasnije prave problem i samo dodatno gužvaju odeću, umesto da je ravnaju. Da se to ne bi dešavalo, minimum dva puta mesečno čistite dno pegle sa mešavinom jabukovog sirćeta i sode bikarbone. Pegla ne mora da bude zagrejana, samo toplu i zagrejanu smesu nanesite pamučnom krpom preko dna i ona će savršeno očistiti sve nečistoće na pegli.
Za manje izgužvanu odeću
Verovatno ste videli svoju baku kako slaže veš u lavor nakon vađenja iz mašine i zapitali se zašto to radi, kada će je svejedno okačiti na sušilicu. Ovaj jednostavan postupak, koji ne oduzima mnogo vremena, znači će vam mnogo - odeća će biti mnogo manje izgužvana, a peglanje će biti kraće, možda čak i nepotrebno.
Lakše peglanje odeće sa obe strane
Uglavnom nije dovoljno peganje odeće sa jedne strane, pa je morate okretati i raditi duplo posao. Kako biste sebi znatno olakšali ovaj kućni poslić, ispod zaštitne tkanine na dasci stavite aluminijumsku foliju. Ona će reflektovati toplotu, pa vam peglanje sa druge strane neće biti potrebno više.
Peglanje sa parom
Ako vam se kojim slučajem pokvarila pegla, a nemate vremena da kupite novu ili jednostavno nemate vremena za dugotrajno peglanje, iskoristite trik sa parom. Okačite majicu, pantalone, haljinu ili košulju na ofinger i okačite je iznad kade (na šipku za zavesu). Napunite kadu vrelom vodom i sačekajte oko 5 minuta ili se istuširajte/okupajte. Para će opustiti nabore, pa će odeći biti potrebno minimalno peglanje ili ćete moći da ga zaobiđete.
(Ženski magazin)
BONUS VIDEO
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU