Kada govorimo o uređenju kuće ili stana bilo da govorimo o njenom spoljašnjem ili unutrašnjem izgledu prirodni materijali su nešto na šta se najščešće odlučuju vlasnici.
Od davnina jedan od najstarijih materijala koji se vekovima unazad koristi za gradnju kuća, stambenih i poslovnih prostora, puteva, staza i dvorišta jeste prirodni kamen. Prirodni kamen danas ima toliko rasprostranjenu primenu u građevinarstvu da je svakako jedan od najzastupljenijih prirodnih materijala širom sveta. U Srbiji je registrovano na stotine kamenoloma i naša zemlja je nadaleko čuvena po kvalitetnom i raznovrsnom prirodnom kamenu.
Srećni ljudi koji imaju tu privilegiju i bogatstvo da poseduju sopstveno dvorište ili baštu i da u njemu uživaju u svom slobodnom vremenu ili pak oni drugi koji svoju oazu mira i topline moraju pornaći u svoja četiri zida prirodni kamen je svakako element koji im može priuštiti dozu elegancije, jedinstvnosti i luksuza u kome može uživati. Jedan od najčešćih materijala za uređenje dnevnog boravka, spavaće sobe, kuhinje ili zajedničkih prostorija jeste dekorativni kamen.
Lomljeni kamen za staze
Jedan od svakako najčešće korišćenih oblika kamena u uređenju svakog doma jeste popločavanje dvorišta i staza prirodnim lomljenim kamenom. Pločasti kamen nepravilnog oblika može se koristiti za oblaganje staza, trotoara, pečaških i kolskih staza, ograda, fasada kuće, potporni zidovi i mnogi drugi elementi. Kamen za dvorište je čvrst i jak materijal otporan na sve vrste habanja i nije tako porozan kao ostali materijali poput betona, behatona, keramike i drugih. Kamen se ne lista otporan je na sve vrste vremenskih uslova (kiša, sneg, led,sunce) i ono što je jako važno izuzetno lak i jednostavan za čišćenje i održavanje. Izuzetno je važna debljina kamena u zavisnosti za koje potrebe se priprema. Seče se u debljinama 1 – 2 cm ukoliko je u pitanju pešačka staza, temelj kuće ili cokla oko kuće, ograda ili fasada nekog zida. Kada govorim o kamenu preko kog ide saobraćaj neophodno je da debljina kamena bude 2 – 3cm i da ima kvalitetnu podlogu ispod. Poželjno je da podloga bude betonska ali ukoliko vam debljina staze ne dozvoljava betonsku podlogu može se teren pripremiti i šljunkom ili kamenom tucanik i obavezno postaviti mreža od 6cm debljine. Lomljeni kamen se postavlja tako što se utapa u beton ili lepi lepkom za keramiku na već postojeći beton. Nakon postavljanja kamen se fuguje kvarcnim peskom ili cementnim mlekom kako bi se dobila jedinstvenost fugni i kako bi se što bolje kamen stopio da se kroz fugne ne bi zadržavala voda i da ne bi došlo do pucanja.
Foto: Prirodni kamen LJig
Kamen za ograde i fasade
Kada je u pitanju oblaganje stubova, ograda fasada ili stepeništa u ponudi su nadaleko veći izbor prirodnog kamena. Osim lomljenog rezanog kamena u ponudi su i brojne vrste sečenih pravougaonih oblika kamena. Prilikom oblaganja ograda i stepenica mora se voditi računa o debljini kamena kako bi se smanjio rustični izgled. Ograde od kamena su čvršće i stabilnije, postojanije i svakako otpornije na sve vrste habanja. Ograde sa stubovima i parapetima su najčešće ograde obložene prirodnim kamenom. Ograde i stepenice od lomljenog kamena su najšešće korišćene i najpovoljnije varijante za oblaganje ovih površina dok se ne retko koriste i dekorativne štanglice od kamena i sečeni prirodni kamen.
Foto: Prirodni kamen LJig
Popločavanje staza oko bazena
Postoje mnogi materijali za popločavanje staza oko bazena ali kamen je svakako nešto što svakom bazenu odaje posebnu draž, lepotu i eleganciju. Mnogim arhitektama prilikom projektovanja bazena kamen je neizbežni materijal za oblaganje podova oko bazenskih konstrukcija. Kamen je njihov predlog ne samo zbog prizora ekstravagancije i raskošnosti već i zbog svoje funkcionalnosti i konstruktivnosti. Osim što je čvrst i jak materijaln nije porozan i osetljiv kamen je jednostavan i lagan za održavanje i neće pucati, menjati boju niti dobijati vlagu stalnim kvašenjem i pritiskom vode.
Foto: Prirodni kamen LJig
Prirodni kamen u enterijeru uređenja doma
Dekorativni zidovi su neizbežan element svakog unutrašnjeg prosora u dizajnu enterijera svakog porodičnog doma i zato je jako važno mudro i funkcionalno iskoristiti i dekorisati kako bi ugođaj voravka u vašem porodičnom ambijentu bio prijatniji i topliji. Takav vid funkcionalne estetike ne može se postići nijednim drugim materijalom do prirodnim kamenom. Dekorativni kamen predstavlja spoj moderne i tradicionalne arhitekture i savršeno se može kombinovati sa ostalim prirodnim i veštačkim materijalima. Može se pronaći u velikom rasponu boja i vrsta i dimenzija. Dekorativni sečeni kamen u štanglicama se najčešće seče u obliku listela na širinu od 3 ili 5cm različitih dužina i debljina. NJegov reljefast oblik učiniće vaš zid jedinstvenim i unikatnim i u kombinaciji sa osvetljenjem unutrašnjeg prostora dati poseban draž prirodne teksture u koji će u vašem domu naglasiti svaki detalj. Bilo da je vaš dom u etno ili rustičnom fazonu bilo da je u modernom i elegantnom kamen za zid će učiniti da vaš dom blista i efekat prirodne estetike održaće toplinu doma porodice i mir koji samo prirodni materijali mogu doneti. Pozicije na kojima se najčešće postavlja dekorativni kamen jeste zid iznad i oko TV ili iznad trpezarijskog stola, kuhinjskih elemenata i spavaće sobe. Prirodni kamen je sjajan i toplotni izolator i ono što je važno napomenuti da je posebno jednostavan i lagan za održavanje. Važnu ulogu u efektu izgleda prirodnog dekorativnog kamena jeste osvetljenje kako prirodno tako i veštačko.