Svako od nas sigurno ima neki komad šminke za koji smo izgubili pojam o vremenu kada smo ga kupili
Međutim, kao i hrana i šminka ima rok trajanja i vrlo je važno da čitamo šta piše na pakovanju i da budemo odgovorni prema svojoj koži.
Pročitajte još: Da li je "ŠUGARING" bolji od depilacije voskom? Evo svega što treba da znate
Kada proizvod dostigne rok trajanja, počinje da se degradira. Optimalni rok trajanja proizvoda je istekao, a efikasnost i kvalitet šminke se više ne mogu garantovati. To ne znači da će se maskara kojoj ističe 7. juna pretvoriti u prašinu 8. juna, ali znači da bilo kada nakon toga nije pametno da je koristite iz raznih razloga. Ako je proizvodu upravo istekao rok trajanja i nema promene u teksturi, mirisu ili boji, ne morate odmah da ga odbacite i kupite novi, već razmislite da to uradite u roku od nedelju dana.
Koje efekte šminka kojoj je istekao rok može imati na moju kožu?
Kada šminki prođe rok trajanja, hemijska jedinjenja koja stvaraju proizvod mogu da počnu da se razlažu na druga jedinjenja koja nisu tako prijatna za vašu kožu, posebno ako imate osetljivu kožu. Jedinjenja koja se pri razgradnji stvaraju mogu upaliti vašu kožu, izazivajući iritaciju koja je najčešće poznata kao kontaktni dermatitis. Ovo može biti u obliku crvenih mrlja, ljuskaste kože, sitnih plikova, osipa, otoka i drugih ružnih, bolnih stanja. Ponovljene primene proizvoda sa isteklim rokom trajanja samo pogoršavaju reakcije i mogu dovesti do hroničnog stanja kože ako se primena nastavi. Grebanje i trljanje iritirane kože može čak dovesti do dugotrajnih ožiljaka, čineći upotrebu proizvoda sa isteklim rokom još strašnijom perspektivom.
Međutim, iritirana koža nije jedini razlog za izbegavanje proizvoda kojima je istekao rok trajanja. Kao što možete zamisliti, kada koristite šminku duži vremenski period, vaše četke, aplikatori i palete sakupljaju mikrobe koji prirodno postoje na vašoj koži i oko očiju i usta. Kad smo već kod toga, često dajemo drugaricama da bez razmišljanja pozajmljuju šminku kada se spremamo za noćni izlazak ili idemo u ženski toalet. Ovo dodaje mikrobe potpuno nove osobe - ili čak više ljudi. Što se duže ti mikrobi namnožavaju, veća je verovatnoća da će izazvati infekcije kože ili očiju. To znači da je uklanjanje proizvoda sa isteklim rokom za vaše usne i oči jednako važno kao i oni dosadni puderi i puderi.
Datum isteka mog proizvoda nije vidljiv – šta je protokol?
Ako ovo čitate i pitate se gde je rok trajanja vaše šminke, niste jedini. Datumi isteka šminke nisu tako vidljivi kao što bi bili na, recimo, mleku. Još jedan uobičajeni problem je da proizvođači šminke ne moraju da objave datume isteka, tako da ih neki proizvodi jednostavno nemaju. Često su datumi ispisani sitnim slovima u blizini UPC bar koda proizvoda. Još jedan problem sa pronalaženjem datuma isteka šminke je taj što vrhunski proizvodi često dolaze sa spoljnim pakovanjem koje sadrži datum isteka, dok glavno fizičko pakovanje proizvoda ne sadrži tu informaciju. Većina ljudi ne čuva lako kutiju u kojoj se nalazila šminka.
Ovakav znak treba da stoji na ambalaži koji obeležava koliko meseci je proizvod bezbedan za upotrebu:
To što niste sigurni u datum isteka vaše šminke ne znači da ne možete da vršite provere kontrole kvaliteta da biste bili u potrazi za proizvodom koji je istekao. Pucanje, promena boje, promene teksture i promena mirisa, posebno novo prisustvo kiselog mirisa, znače da je vreme da se rešite proizvoda za šminkanje radi sopstvene bezbednosti. Nažalost, neki proizvodi imaju veoma kratak preporučeni rok trajanja zbog njihove predispozicije da sakupljaju bakterije. Vidljiva degradacija kvaliteta se ne dešava kod ovih proizvoda sve dok ne prođu davno preporučeni datumi upotrebe. Ako se pitate koliko dugo da čuvate svoje proizvode, evo zgodnog vodiča:
- Maskara, tečna obloga, gel linija - 3 meseca
- Ruž, olovka za usne, podloge bez ulja - 1 godina
- Krem sjenilo ili rumenilo, korektor - između godinu dana i 18 meseci
- Sjaj za usne - između 18 i 24 meseca
- Proizvodi u prahu kao što su senke, bronzer, rumenilo, puder za konturisanje i olovke za oči - 2 godine
Nije šok da su najveći krivci za nakupljanje bakterija maskara i ajlajner, te ih stoga treba često zameniti. Mnogim ljubiteljima lepote ovo je frustrirajuće. Pored toga, taj tip šminke se najbrže i suši tako da će nam svakako biti i lakše da ih zamenimo na vreme.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU