Letenje sa psom je nekada bilo prilično jednostavno: nabavite kavez, ne hranite psa previše, date mu sedativ i tretirate ga kao deo prtljaga. Međutim to je jako opasno za životinje, a ovo su saveti šta treba da radite pre letenja sa vašim ljubimcem
Danas je proces komplikovaniji, i to sa dobrim razlogom; stari pristup nije bio samo izazovan i pomalo zastrašujući, već i često nebezbedan. Putovanje psa u prtljažnom delu aviona gde su temperature neverovatno niske je krajnje stresno za vašeg ljubimca.
Pročitajte još: Rase pasa za osobe sklone ALERGIJAMA: Oni su najpogodniji
Kućni ljubimci za uslugu i emocionalnu podršku sada su mnogo češći u avionima, što uvodi još jedan sloj pravila koja se odnose na putovanje avionom za kućne ljubimce. Politike avio-kompanije značajno variraju u zavisnosti od veličine psa, rase, temperamenta i pravila u kabini u odnosu na teret, tako da treba mnogo toga da znate pre nego što pokušate da dovedete psa u avion sa sobom.
Šta bi trebalo da znate i da uradite pre leta
Izbor da pas bude u kabini sa vama , a ne u prtljažniku aviona, često će za zavisiti od veličine vašeg ljubimca i pravilnika avio-kompanije. Neke avio-kompanije ograničavaju ukupan broj dozvoljenih kućnih ljubimaca na bilo kom letu, a ova mesta se obično dele po principu „ko prvi dođe, njegovo je“ – tako da je potrebno da rezervišete dosta ranije let za vas i vašeg ljubimca.
Očekujte da platite naknadu za let sa svojim psom. Cene variraju i zavise od mnogo faktora, ali očekujte da ćete ovu nadoknadu platiti u proseku od 70 do 200 evra.
Ako je ikako moguće, izaberite direktan let. Koliko god da je letenje teško za psa, posebno u prtljažniku, još duže putovanje plus višestruki susreti sa rukovanjem prtljagom mogu vrlo stresno da utiču na vašeg psa. Štaviše, ovakve stvari mogu biti opasne i po život za vašeg ljubimca zbog trauma koje doživljava.
Uzmite u obzir vremenske prilike. Zimi letite tokom dana kako biste svom psu obezbedili najtoplije moguće temperature u prtljažniku. Leti letite rano ili kasno da biste izbegli podnevnu vrućinu.
Vežbajte psa od "malih nogu". Ukoliko vam uslovi života diktiraju takav tempo da uvek morate biti na putu, pripremite vašeg psa dok je mlađi na te uslove koji su ekstremni za njih. Kada se vremenom navikne na putovanje avionom, ovakva putovanja neće im biti toliko stresna. Ako je vaš ljubimac već dosta star, najbolje je da se konsultujete sa veterinarom pre puta.
Hranite svog ljubimca lagano na dan putovanja. Ne želite da imate bilo kakve nezgode na aerodromu. Psi mogu izdržati od 6 do 10 sati bez hrane. Ne menjajte hranu svom ljubimcu pre leta i ne dajte mu poslastice koje nije jeo do sada, kako ne bi imao uznemiren stomak tokom leta.
Umorite svog psa najviše što možete na dan putovanja. Igrajte se sa njim na dan putovanja, vodite ga vašeg psa u šetnju, šetajte po parkingu aerodroma što više, kako bi vaš pas istrošio sav višak energije koji ima i prešao u mirnu fazu kada dođe let.
Smernice avio-kompanije za letenje sa psom
Politike avio-kompanija su vrlo različite; neki prevoznici ne prihvataju pse za putovanje u tovarnom prostoru, dok drugi ne dozvoljavaju pse u kabini. Neke imaju ograničenja težine za putovanje u kabini, druge za kabinu ili prtljažnik. Ostala ograničenja uključuju dužinu leta i odredište. Rasa i/ili fizionomija vašeg psa mogu odrediti da li pas može da leti sa vama. Posebno, rase koje imaju "spljoštenu" njušku mnoge aviokompanije ne dozvoljavaju, a mnogi veterinari preporučuju da ne lete uopšte. Više od polovine smrtnih slučajeva pasa u avionima u poslednjih pet godina uključivalo je rase pljosnatog nosa.
Tako da je savet da vrlo dobro proučite pravilnik avio kompanije sa kojom nameravate da letite kako bi osigurali uslove u kojima će vaš ljubimac leteti.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU