Preduzumljivi Amerikanac osvojio je produkciju čitave palete retkih kalibara, čime je omogućeno da vlasnici starog raritetnog oružja "prošetaju svoje ljubimce"
Donedavno su vlasnici starog oružja muku mučili da pronađu adekvatnu municiju za određene modele i tipove oružja, a najčešće je reč o kalibrima koji se poodavno ne nalaze u specijalizovanim prodavnicima.
Pročitajte još: Veliki noževi za veliku šumu (FOTO)
U Srbiji, recimo, najviše ima vlasnika pištolja Model 1935 u ranijem francuskom službenom kalibru 7,65x20 mm, a vlada interesovanje i za municijom 9 mm Largo za španske pištolje. Decenijama unazad italijanska kompaniju "Fioki Munizioni“, jedina je proizvodila "staritete" poput 5,75 mm Velodog, 7,5 mm Svis, 8 mm i 9 mm za pištolje Štajer, 8 mm Gaser, .44 SV Rusian...
Francuski metak 7,65x20 mm je tražen, ali izuzetno redak kod nas, foto: Steinel Ammunition
Na sreću domaćih vlasnika starog oružja, "Prvi partizan" iz Užica u svom asortimanu ima i kalibre pištolja i revolvera koji su prestali da se proizvode: 7,63 mm Mauser, 9x21 mm Broauning Long, 7,62 mm Nagant, .38 SV. Tu su i puščani 6,5x52 Karkano, 7,5x54 Frenč, 8x50 mmR Lebel i brojni drugi.
Odličan poslovni potez
I izuzetno retki kalibri poput 7,35 mm Karkano su sada dostopni, foto: Steinel Ammunition
Fabrika „Steinel Ammunition Co.“, koju je osnovao američki biznismen Endi Stejnel, privukla je pažnju na sebe nudeći tržištu respektibilnu proizvođačku lepezu raznolike municije u kalibrima od .25 ACP do .50 BMG. Sjedinjene Američke Države su još uvek oaza građanske slobode u smislu nabavke i posedovanja vatrenog oružja, pa se u posedu zaljubljenika nalaze raznoliki modeli oružja napravljeni u svakom kutku planete i tokom različitih epoha.
Steinel je plasirao novo zrno sa ekstremnom penetracijom, foto: Steinel Ammunition
Oni žele da što više koriste to i takvo svoje oružje na strelištima, a za to je potrebna adekvatna municija u dovoljnim količinama. Uvoz iz evrope nije bio dovoljan, a nekadašnje zalihe iz vojnih viškova su odavno presušile. Doduše nije baš uputno koristiti prastaru municiju iz više razloga. Dakle, potrebno je po tačnim specifikacijama proizvoditi kvalitetan metak namenjen starom i retkom oružju - upravo to "Steinel" i čini.
Pročitajte još: Liliput - mali, ali ubojit “svedok prošlosti”
Koristeći komponente renomiranih firmi Hornadi, Sper, Liman i Nosler, počeli su proizvodnju startujući sa japanskim metkom 7,7x58 mm Arisaka jer u SAD ima veliki broj pušaka Tajp 99. Ređali su se puščani 6,5 mm Arisaka, 7,35 Karkano, zatim retki revolverski .41 Remington Magnum i stari britanski .455 Veblei, a kao posebna poslastica pištoljski 8x22 mm Nambu, 9 mm Largo i 7,65x20 mm Frenč.
U SAD su česti japanski pištolji Nambu za koje donedavno nije mogla da se nabavi municija, foto: Steinel Ammunition
U njihovom proizvodnom programu se nalaze i .450 Bushmaster, .458 SOCOM i .500 Auto Maks te obilje drugih kalibra koji su u široj upotrebi. Ali želimo da ukažemo na ovu kompaniju kao najočitiji primer progresivnog tržišnog razmišljanja i da sve pokušamo da primenimo na naše uslove. Prethodne generacije su u vidu istorijskog i porodičnog nasleđa sačuvale brojne primerke vatrenog oružja koje se sada svrstava u kategoriju C i bilo bi uputno omogućiti vlasnicima da ih servisiraju i povremeno okušaju svežom i kvalitetnom municijom.
Pročitajte još: Dalekometno streljaštvo je podstaklo razvoj karabinske meč municije u širokom spektru težine
Municija 6,5 mm KarKano se sada pravi za zrnom izuzetne ekspanzije, foto: Steinel Ammunition
U svakom slučaju, još jedna tema za razmatranje i poziv da se u sklopu paketa izmene Zakona o oružju i municiji omogući uvoz delova za takvo oružje, te i nabavka municije iz uvoza. Domaći proizvođači se ne bi ugrozili, a mnogi vlasnici raritetnog oružja bi odahnuli.
Milan Milanović
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU