Nemački proizvođač Hensoldt, ne krije da je njegov top-uređaj Spotter 45/60 u startu namenjen samo najbogatijoj klijenteli
Jedan od proizvođača vrhunskih optičkih sredstava je i “Hensoldt” iz nemačkog grada Veclara, privukao nam je pažnju uređajima za osmatranje - spoterima. Detaljno smo pregledali dva modela, prvi sa uvećanjem od 15 do 45x, a drugi od 20 do 60x. U oba slučaja, prečnik objektiva je 72 mm, što je i više nego dovoljno za prikupljanje svetlosti i široko vidno polje.
Kako smo saznali od “Hensoldtovih” predstavnika, vidno polje na 1000 metara iznosi 49 metara na minimalnom uvećanju i 19 na maksimalnom. Na naše pitanje, zašto postoje dva modela, praktično identična po dimenzijama i izgledu, a sa različitim uvećanjima, dobili smo odgovor da je to zbog upotrebe u vrelim krajevima, poput Bliskog Istoka.
Pustinjska varijanta
Tu do punog izražaja dolazi najmanje uvećanje uređaja od 15 do 45x, jer miraž predstavlja manji problem nego sa uvećanjem od 20x. Očigledno nemački proizvođač misli i o ovakvim eventualnostima, što je za svaku pohvalu. Optimalna udaljenost oka od okulara iznosi 20,5 mm za uređaj sa većim uvećanjem i 30,5 sa manjim. Ovo je bitna stvar kod spotera, jer jeftini uređaji uglavnom zahtevaju da oko bude skoro zalepljeno uz okular da bi dobili željenu sliku.
Pročitajte još: Šta donosi četvrta generacija SRS repetirki?
Na stranu što je ovo za oko zamorna praksa, ali zahteva i veliku pažnju da ne bi slučajno pomerili spoter i promenili sliku, pa bi onda opet morali da je tražimo. A ukoliko je uređaj podešen na veliko uvećanje, ovo ne predstavlja nimalo zanimljivu situaciju. Masa uređaja je malo veća, ali i dalje prihvatljiva - 1770 grama.
Za vojnu klijentelu
Telo uređaja je obloženo zaštitnom gumom, što je uobičajena praksa, videli smo verzije u pustinjskoj i crnoj boji, ali postoje i dodatne zaštitne torbice-futrole u maskirnim dezenima. To, cena, kao i sijaset dodatne opreme upućuje nas na zaključak da je proizvođač na umu imao prvenstveno vojnu klijentelu. I to ne običnu, već vrlo specijalizovanu, poput snajperista i izviđača “raznih fela”.
Na primer, jedna od osobina je da uređaj ima osvetljenu končanicu u prvom fokalnom planu. U pitanju je u stranu pomerena končanica u obliku slova L, sa podelom u hiljaditim, ali postoji i verzija sa Horusovom končanicom - “jelkom” kako je obično zovu domaći strelci. Na ovaj način, pri svakom uvećanju imate mogućnost tačnog merenja uglovnih vrednosti bez ometanja slike. Ovakve stvari direktno upućuju na službenu upotrebu.
Višenamenski modul
Dalje, na vrhu i bočnim stranama tela se nalaze otvori na koje je moguće postaviti Pikatini šine. Izbrojali smo ih pet, ali ne bi nas iznenadilo da postoji još poneka. Ove šine služe za montiranje dodatne opreme i to ne bilo kakve. Sama dodatna oprema je još jedan od pokazatelja visokospecijalizovanosti spotera. Jer, ovde govorimo o pasivnim pojačivačima svetlosti poput AN/PVS 14, laserskim daljinomerima, red dot nišanima za brzu akviziciju predmeta osmatranja, blu tut konekcija i slično. U našem slučaju, sa leve strane spotera je bio montiran višenamenski uređaj, odnosno S-COM što je skraćenica od Spotter Clip On Modul (spoter, kačeći modul). Ovaj modul korisniku nudi niz mogućnosti. Na prvom mestu, tu je laserski merač daljine sa balističkim kalkulatorom. Laser ima maksimalni domet od 5000 metara, dok odstojanje do mete dimenzija 75x75 cm može da izmeri do impresivnih 2300 metara. Preciznost merenja je standardnih +/- 1 metar na 1000 metara. Balistički računar korisiti G1/G7 funkciju i u stanju je da uračuna i Koriolisov i Magnusov efekat. Osim ovoga, tu je i GPS uređaj, kompas, meteo stanica... Sve ono što je potrebno za savršeno precizno plasiranje snajperskog hica ili navođenje minobacača ili artiljerije.
Kristalna slika
Optički... Treba li uopšte trošiti reči da se opiše slika koju stvara jedan Spotter 60? “Cajs” i “Hensoldt” ne koriste tradicionalna olovna stakla za sočiva, već super ahromatske fluorit kristale. Prednost ovoga je ispravka sferne aberacije, a i boje izgledaju potpuno prirodno. Kada na to dodate nemačku pedantnost, inženjersku umešnost i iskustvo u izradi optičkih instrumenata, jasno je da je rezultat savršenost.
Ali uz sve ovakve osobine u superlativu dolazi i cena, a to je jedina teška mana. Osnovni uređaj košta između 4000 i 4500 evra! Horusova končanica, koja nije standard, već se ekstra poručuje, još je oko 400 evra. U zemlji gde se za tu cifru može kupiti polovan automobil, ovakve cene mogu lako da izazovu vrtoglavicu i nesvesticu. Uostalom i osoblje Kompanije nam je odmah skrenulo pažnju da je ovo namenjeno samo najbogatijoj klijenteli.
Pročitajte još:Pažljivo odabran dizajn, cena 1.500 dolara: Testirali smo američki hibrid evropskog oružja (FOTO)
Konačni sud? Ako ste tajkun, ili ste barem voljni da “prodate bubreg na crnom tržištu” da bi sebi priuštili ovakvo savršenstvo, samo napred. Mi, obični smrtnici zavidećemo vam, a neki će se možda tešiti, da eto, ipak ima neko ko je u stanju da sebi priušti ovakav luksuz.
foto: Ninoslav Trifunović