Radmila Urošević kaže da "porodični ručak" mora da se sačuva, jer roditelji moraju da znaju šta se dešava njihovoj deci, a deca kako žive njihovi roditelji!
Ritual nedeljnog ručka je važan. Siromaštvo kojim smo okruženi ne treba da bude izgovor, jer onda neka svako svoj materijalni doprinos u nedeljnom ručku. Uostalom, hrana je samo povod, nije suština nedeljnih okupljanja - ovim rečima Radmila Urošević, sociolog, socioterapeut, edukator i autor nekoliko knjiga, brani instituciju "ndeljnog ručka".
Pročitajte još: Samohrana majka svake godine potroši oko 260 000 dinara da sebi kupi poklone za Dan zaljubljenih (FOTO)
- Važno je da razmenjujemo misli i osećanja, da uzajamno znamo šta nam se dešava, šta nas raduje i rastužuje. Redovnost i kontinuitet u viđanju ima negujuću funkciju. Kada razvijemo naviku i potrebu da se okupimo, onda će taj raspored biti važna odrednica u našem životu i prilika da se posavetujemo, da izgovorimo ono što nas muči, da osnaženi idemo dalje i vidimo da je stvarnost manje preteća i strašna - ističe Radmila Urošević.
Porodični ručak je malter temelja porodice!
U vremenu naših baka, porodični odnosi su se čuvali, gradili, nadgrađivali, jačali, svaka i najmanja pukotina koja bi se pojavila odmah bi bila sanirana, da bi se očuvao temelj, održala porodica. Jer ćemo se bez nje urušiti, nemajući za šta, odnosno za koga, da se pridržimo tokom životnih uspona i oluja.
Deca prete roditeljima koji su zbunjeni!
- Porodica više nema objektivnu moć, a njena odgovornost je i precenjena, jer izostaje pomoć sistema, a dominira ekonomska prinuda. Roditelji su zbunjeni jer im neposlušna deca prete socijalnim radnicama, radom na crno ne mogu da ostvare pravo da konkurišu za vrtić, kredit za stan, radeći na dva posla tokom dana ne mogu da imaju uvid u ponašanje i druženja svoje dece - kaže Radmila.
Pročitajte još: Da li znate zašto su venčanice bele boje i ko je pokrenuo taj trend?
Radmila kaže da pojedinci, koji su usamljeni, depresivni, otuđeni, obično se ne druže sa članovima porodice, a brane se da nemaju vremena za to, kao i da ne žele da ih opterećuju svojim problemima. A prijatelji i porodica su mesto podrške, pomoći i iskrene razmene emocija.
Roditelji moraju da znaju šta se dešava deci!
- Roditelji treba da znaju šta se dešava njihovoj deci, a odrasla deca kako žive njihovi roditelji. Braća i sestre takođe. Sam osećaj da nismo sami, da imamo nekog ko će nas podržati, posavetovati, ko će se obradovati našem pozivu ili dolasku, vrednost je za sebe. Često čujem rečenicu "mislio sam da imam vremena za posetu roditeljima, razgovor, samo da završim gomilu obaveza... a kad su oni umrli, žao mi je i shvatio sam da nikad nema dovoljno vremena za druženje i razmenu emocija sa majkom i ocem, bakama, braćom, sestrama..." - ističe Radmila.
Život bez porodice je život u strahu!
Zbog toga na radionicama i edukacijama ponavlja da nema reprize i tek kada nekog izgubimo shvatimo šta je pravi gubitak, a nestanak člana porodice nenadoknadiv. Ako nam ukradu kola, kupićemo druga.
Pročitajte još: Ivana Veličkov se dva puta PORODILA sama kod kuće: Sada pomaže drugim ženama da se oslobode STRAHA
- Porodica i pojedinac uvek će biti stub svakog zdravog društva. Čovek ne sme da sebe zanemari u savremenom digitalnom svetu pametnih tehnologija i dostignuća. Poslednjih 20-ak godina, iako demografski starimo, stručnjaci beleže porast vanbračnog nataliteta, ali i vanbračnih partnerskih veza uopšte. Porodica se transformiše i gubi dragocenu ulogu, ali, pristajanje na življenje prepuno strahova, za egistenciju, od emocionalnog povređivanja, kapaciteta za sopstveno roditeljstvo ili planetarni sunovrat, nazvala bih osudom na život bez pravih vrednosti, izazova i radosti - zaključuje Radmila Urošević.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU