Kako funkcionišu porodice u kojima je jedan član pozitivan na virus, ko o njemu treba da brine i na koji način? Kako bi u takvoj situaciji trebalo da se ponašaju ostali ukućani i ko je najugroženiji?
Profesor dr Zoran Veličković, epidemiolog u penziji iz Niša, naglašava da lakši slučajevi mogu da se leče kod kuće ali je veoma važno da li postoje uslovi da bolesnik bude odvojen od ostalih članova porodice, odnosno da li u kući ili stanu ima dovoljno prostorija. Niko ne treba da bude u strahu, već je potrebno preduzeti sve neophodne mere zaštite.
Pročitajte još: Naučnici utvrdili KOLIKO DUGO TRAJE IMUNITET na KOVID-19
- Kao i kod ostalih respriratornih bolesti, tako i kod ovog virusa može se ispoljiti laka, atipična, neprepoznatljiva simptomatologija, ali i ona izuzetno ozbiljna koja, nažalost, može dovesti do smrtnog ishoda - kaže dr Zoran Veličković.
Ne zahtevaju svi pacijenti bolničko lečenje. Međutim, postoji nejasnoća i strah da li kućni ambijent predstavlja opanost za ostale i da li će terapija biti uspešna. Naravno, svi moraju da budu oprezni, obolela osoba mora da nosi masku kada napušta prostoriju u kojoj je izolovana, ali i ostali članovi domaćinstva.
Odvojene sobe i maske su obavezni!
- Preporučuje se često provetravanje svih prostorija kako bi se smanjila količina mikroorganizama - kaže dr Veličković.
Pročitajte još: Od ovog minerala "BEŽE" virusi! Evo gde ga ima najviše
Doktor Branko Joković, specijalista opšte medicine beogradskog Doma zdravlja Zvezdara naglašava da bliski kontakt sa osobom pozitivnom na virus treba da izbegavaju najstariji, a posebno oni koji imaju dijabetes, hronične plućne bolesti i maligna oboljenja.
Zaraženi u izolaciji moraju da budu odgovorni Foto: Depozit
- I zdravi članovi porodice treba da nose zaštitnu masku kada su u kontaktu sa obolelim. Kretanje pacijenta u stanu treba da bude ograničeno - kaže doktor.
Do prvih simptoma oboleli zarazi celu porodicu!
Epidemiolog Zoran Veličković kaže da niko nije pošteđen od ove bolesti.
- Dok su se kod obolelog javili simptomi, on je u međuvremenu inficirao ostale ukaćene - kaže Veličković. - Dokazano je da dva do tri dana pre pojave prvih simptoma, oboleli izlučuje mikroorganizme. Zamislite ukućane zajedno za trpezarijskim stolom tokom nedeljnog ručka. Svi su ugroženi, ali kod starijih osoba klinička slika najteža.
Najugroženi su rano aktivni.
Radnoaktivni, u punoj snazi, od 20 do 50 godina, najviše obolevaju. Bez obzira na to što manji broj mlađih ljudi ima težu kliničku sliku, ishod može da bude fatalan.
Pročitajte još: Nauka objašnjava: Kako je povezano pranje zuba sa SRČANIM UDAROM
Kada oboleli prestaje da bude opasan za ukućane? Epidemiolog kaže tek nakon što laboratorijske analize to pokažu i kada nalazi dva PCR testa budu negativni. Ipak, ovde je, ističe on, najvažnije strpljenje:
- Ukućani moraju da se strpe nekoliko nedelja dok sve ne prođe. Ne treba biti nervozan jer bolest nije nimalo naivna.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU