Dopaminski detoks postaje sve popularniji u svetu kada je reč o popularnim psihološkim tehnikama koje podrazumevaju ostvarenje balansa u životu
Dopamin predstavlja hemijsku supstancu koja deluje kao neurotransmiter (regulator prenošenja električnih signala između nervnih ćelija) i važan je za san, mentalne aktivnosti i motivaciju. Ustaljeno je verovanje da dopamin utiče i na osećaj zadovoljstva, što je donekle i tačno; iz njega se sintetiše adrenalin i služi nam kao pokretač, odnosno motivator.
Polazište ideje o dopaminskoj detoksikaciji jeste činjenica da većina ljudi u momentima usamljenosti ili dosade poseže za grickalicama, društvenim mrežama, šopingom i drugim aktivnostima koje će doprineti brzom skoku nivoa dopamina u mozgu, odnosno pomoći će im da osete zadovoljstvo i motivaciju.
LJudsko telo prirodno proizvodi dopamin, čak i kada nije izloženo određenim stimulansima. Tačniji opis detoksikacije dopamina je period apstinencije, ili "isključivanja" iz sveta. Međutim, termin "detoks dopamina" po svojoj prirodi je problematičan, i uopšte nije naučno tačan. Sam tvorac ovog procesa, dr Sepah, kaže da ime ne treba da se tumači bukvalno. Naučno je dokazano da potpuna detoksikacija od prirodnog dopamina nije moguća.
Život bez stalnih uzbuđenja — DA ili NE?
Moderan život nudi ritam koji nas često ubrzava, bili mi na to spremni ili ne. U takvoj klimi vrlo lako se može dogoditi da nesvesno postanemo zavisnici od tog osećaja.
Umesto da se prepustite uživanju u trenucima dokolice, bezbrižnom razgovoru sa bliskim osobama ili pripremi večere u dvoje, možda će vam se činiti da je lakše i uzbudljivije jednostavno prelistati društvene mreže na kojima imate naloge i naručiti hranu.
Kako ovo predstavlja kratkoročno rešenje i ne doprinosi dugotrajnom boljem osećaju, štaviše, može vam uskratiti dragocene trenutke uživanja i odmora, možda ste spremni za promenu. Ukoliko vam je stalno potrebno da vas nešto stimuliše, moguće je čak da ste razvili određeni nivo zavisnosti. Upravo zato vam dopaminska detoksikacija može biti od velike koristi.
Procena je da period od dve nedelje bez društvenih mreža predstavlja optimalno vreme tokom kojeg bismo mogli da primetimo promene i brojne benefite života koji je do skoro delovao nezamislivo, ali naravno možete ovu vremensku odrednicu menjati po svojoj želji. Možda će vam biti dovoljno da samo ograničite vreme provedeno na internetu — možete postaviti dnevni limit na pojedinim aplikacijama. iPhone pruža ovu opciju na svim instaliranim aplikacijama, dok je na Instagramu možete pronaći na svim tipovima smart telefona. Ili stavite pred sebe malo zahtevniji izazov u vidu nekoliko dana ili čak sedmica bez socijalnih mreža.
Sigurno ćete postati strpljiviji i svesniji snage svog karaktera dok uspevate da izbegnete povratak starim navikama. Pored toga, odolevanje konzumiranju onlajn sadržaja u svetu u kojem je sve okrenuto upravo tome, pomoći će vam da malo više uživate u stvarnom svetu. Naime, postaćete svesniji sveta oko sebe, kao i sopstvenih emocija, dok ćete većinu informacija iz spoljne sredine prihvatati neposredno umesto prerađene kroz glasove različitih medija.
Sve ovo sa sobom nosi još prednosti — bićete odmorniji, spavaćete bolje, smanjiće se nivo stresa u vašem organizmu, što će dodatno uticati i na smanjenje krvnog pritiska.
Naravno, ovo ne znači da se savetuje potpuni odustanak od korišćenja društvenih mreža, jer retko ko danas veruje u mogućnost takvog života, ali pokušajte da napravite balans. Balans u svemu, pa tako i u kratkotrajnim izvorima dopamina koji nam više štete nego koriste.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU