Oglas
· · Komentari: 0

Savršen čistač disajnih puteva: Ren obožavamo da jedemo, a da li znate KAKO utiče na zdravlje?

Višegodišnja zeljasta biljka belog korena i cvetova bogata je vitaminima C, B1, B6, gvožđem i kalcijumom, dok u manjim količinama raspolaže i magnezijumom, fosforom i vitaminom B2

1653303304_julia-topp-Xz4M49O8QcE-unsplash.jpg
Photo:Unsplash
Oglas

Osim u ishrani, njen koren se koristi i za lečenje. Odličan je čistač organizma i ima antibiotsko i antikancerogeno dejstvo, za šta su zaslužni sastojci glikozid sinigrin i alil izotiocianat.
U narodu se koristi za čišćenje krvi, brojne respiratorne probleme (najčešće u kombinaciji sa medom), izbacivanje kamena i peska iz bubrega, kao lek protiv bolesti pluća, reume, gihta, kijavice, za izbacivanje sekreta iz disajnih puteva... Stimuliše probavu, ublažava bolove u zglobovima, kašalj (u narendan ren dodajte malo jabukovog sirćeta i meda, pa nekoliko puta dnevno uzimajte po kašiku), dobar je za nervni sistem, detoksikaciju organizma, štiti od prehlade, smiruje infekcije desni... Niz bolesti čije simptome može da ublaži je poduži.

Ne preporučuje se jedino deci i osobama koje imaju čir na želucu, gastritis, oboljenja kože, osetljivo debelo crevo i poremećaj štitne žlezde

Zato vam pedlažemo samo nekoliko recepata koje možete da isprobate, uz napomenu da ren, kada se izloži vazduhu i toploti, gubi oštrinu, tamni i menja ukus, odnosno postaje gorak. Želite li da, kada ga narendate, ostane što duže svež, obavezno ga čuvajte u frižideru, ali ga prethodno pomešajte sa šećerom i sirćetom ili limunovim sokom. Takođe, veoma je važno da znate da ne mogu da ga konzumiraju svi. Ovo se najpre odnosi na decu, čija su koža i digestivni trakt preosetljivi, ali i za osobe koje imaju čir na želucu, gastritis, razdražljivo debelo crevo, oboljenja kože, kao i poremećaj štitne žlezde. Svi ostali mogu da uživaju u njegovom ukusu konzumirajući ga najčešće uz meso.

Za bolje pamćenje

Potrebno je:

  • 125 grama rena,
  • 4 limuna,
  • 3 kašike meda,
  • 2 kašike cimeta,
  • komadić đumbira

Photo:Unsplash​

Izblendirajte ren i đumbir, dodajte sveže isceđen limunov sok, a zatim i med i cimet, pa energično promešajte. Smesu čuvajte u staklenoj posudi i dvaput dnevno, tokom tri nedelje, pre jela, uzimajte po kašiku. Kako ova smesa ujedno ubrzava metabolizam i topi masti, praktikujte da pre treninga uzmete po kašiku.

PROČITAJTE JOŠ: Mesto gde se KUPAJU VILE I VEČNO VEZUJU ZALJUBLJENE: Na ovom mestu stvara se jedan od NAJVEĆIH VODOPADA u Srbiji(FOTO)

Ako imate upalu sinusa

U šerpu narendajte ren, ulijte malo vode, pa stavite na zagrejanu ringlu. Kad voda počne da isparava, šerpu sklonite s vatre, odmah se nagnite nad nju, prekrijte glavu peškirom i desetak minuta udišite isparenje, najbolje pred spavanje.

Kaša protiv astme

Potrebno je:

  • 4 kašike rendanog rena,
  • 1 šolja jabukovog sirćeta,
  • med

Photo:Unsplash

Ren pomešajte sa sirćetom i kuvajte na tihoj vatri. Procedite kad ren omekša i dobijenoj količini tečnosti dodajte istu količinu meda. Proceđenu tečnost još malo kuvajte s medom. Masa treba da se zgusne. Zatim pomešajte kuvani deo i ren i ostavite da se ohladi. Čuvajte u frižideru i konzumirajte po kašiku ujutru i uveče.

Oboljenja srca i krvnih sudova

Potrebno je:

  • 5 kašika narendanog rena,
  • 3 limuna,
  • 2 čaše meda

Pomešajte ren sa sokom od tri limuna i medom. Mešavinu čuvajte poklopljenu na hladnom mestu i uzimajte po kašičicu tri puta dnevno, sat pre jela. Činite to tokom dva meseca.

Obloga

Narendajte ren, ubacite ga u pamučnu tkaninu i stavite na bolno mesto, vodeći računa da platno bude u dodiru s kožom. Kad osetite peckanje, sklonite oblog - ren može veoma da iziritira kožu, pa bi bilo dobro da je pre stavljanja obloga namažete maslinovim uljem. Preporučuje se osobama koje imaju reumu i artritis.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas