Svako od nas može da bude ranoranilac
Jutro može mnogo toga da donese. Imate više dana na raspolaganju, mirne momente za jutarnju kafu i doručak, osećaj produktivnosti tokom dana. Pa ipak, ne ide svima od ruke da se bude rano sa lakoćom, posebno ako odlazite na spavanje kasno, imate nedosledno vreme za spavanje ili zapravo ne spavate dobro tokom cele noći.
I dok se može činiti da vaše telo onemogućava da ustanete ranije, vaša sposobnost da se probudite ranije je podesiva.
- Svi imamo ugrađen unutrašnji telesni sat, koji varira tokom života - kaže dr Stiven Henri Fejnsilver, direktor centra za spavanje u Lenoks Hilu, prenosi Real Simple.
Kako da se probudimo ranije?
Identifikujte svoju motivaciju
Pre nego što pokušate da se pridružite klubu „jutarnjih osoba“, zapitajte se zašto to želite da budete. Da li želite nekoliko trenutaka za sebe dok pijuckate kafu ili čaj? Priliku da pripremite doručak, da vežbate ili da jednostavno osećate da manje žurite? Kakve god da su vaše namere, identifikovanje razloga da postanete jutarnja osoba je ključno za promenu.
Napravite raspored spavanja i buđenja (i držite ga se)
Kada podesite alarm sa idealnim vremenom buđenja, potrudite se da izbegnete pritiskanje dugmeta za odlaganje.
- Bez obzira koliko se loše osećate, ustanite kada vaš budilnik zazvoni. Zatim, u zavisnosti od toga koliko sati sna vam je potrebno ili želite odredite kada treba da spavate - kaže dr Feinsilver.
Verovatno ćete imati nekoliko teških dana, ali nakon toga, vaš homeostatski nagon za spavanjem (tj. prirodna potreba tela za snom) će se aktivirati i vaše telo će se prilagoditi prema novom rasporedu.
Započnite dan izlaganjem svetlosti
Na naše unutrašnje telesne satove direktno utiče svetlost, tako da je to važno da biste postali jutarnja osoba. Kada se probudite, pijuckajte kafu na terasi ili pored sunčanog prozora. Ili, ako vremenske prilike dozvoljavaju, prvo izađite napolje. Ovo bi jutra učinilo prijatnijim.
Ustaljen režim spavanja
Što je vaš san lošiji, to će vam biti teže da ustanete ujutru. Učinite sebi uslugu i pridržavajte se nekoliko osnovnih pravila zdrave higijene sna, uključujući izbegavanje kofeina šest sati pre spavanja. Prema dr Feinsilveru, ispijanje kofeina previše blizu vremena za spavanje može da oteža mogućnost da zaspite.
Ostanite dosledni (čak i vikendom)
Kada pokušavate da formirate nove navike kao što je rano buđenje, doslednost je ključna jer stvara osećaj stabilnosti i predvidljivosti. Imajući to na umu, izbegavajte da spavate sat vremena posle buđenja, čak i tokom slobodnih dana.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU