Oglas
· · Komentari: 0

Hrana koju nikako ne treba podgrevati: Ovi obroci mogu ugroziti vaše zdravlje

Ako tokom radne nedelje nemate vremena za kuvanje, možda vam se čini kao dobra ideja da pripremite nekoliko jela unapred i podgrevate ih po potrebi. Ipak, neke namirnice nisu pogodne za ponovno zagrevanje, jer mogu izgubiti hranljivu vrednost, razviti toksične supstance ili postati plodno tlo za opasne bakterije.

1741695923_shutterstock_694624951.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Kako upozoravaju stručnjaci iz Agencije za standardizaciju hrane i Evropskog odbora za informisanje o ishrani, ove namirnice je najbolje konzumirati odmah nakon pripreme.

1. Lisnato povrće (spanać, blitva, zelena salata)

Lisnato povrće može sadržati nitrate, koji sami po sebi nisu štetni, ali se prilikom podgrevanja mogu pretvoriti u nitrozamine – supstance povezane sa povećanim rizikom od raka. Osim toga, kod male dece mogu dovesti do poremećaja u transportu kiseonika u organizmu, poznatog kao “sindrom plave bebe”.

2. Pečurke

Proteini u pečurkama lako se razgrađuju pod uticajem toplote i mikroorganizama, što može dovesti do probavnih tegoba. Ako ih čuvate duže od 24 sata, vodite računa da ih podgrevate na temperaturama višim od 70°C kako biste smanjili rizik od stomačnih problema.

Oglas

3. Piletina

Pileće meso je često kontaminirano bakterijama poput salmonele, a neujednačeno podgrevanje, naročito u mikrotalasnoj, može ostaviti delove mesa u kojima bakterije preživljavaju. Pored toga, proteini u piletini se usled ponovnog zagrevanja razgrađuju na način koji može biti težak za varenje.

4. Pirinač

Pirinač je naročito podložan razvoju bakterija ako se nakon kuvanja čuva na sobnoj temperaturi. Spore bakterije mogu proizvesti toksine koji izazivaju probavne tegobe, a podgrevanje ne uništava ove otrove.

5. Krompir

Oglas

Kuvani krompir, ako se ostavi na sobnoj temperaturi, može postati idealno mesto za razvoj bakterije Clostridium botulinum, koja uzrokuje botulizam – retko, ali potencijalno opasno oboljenje. Posebno je rizično ako je krompir čuvan u foliji, jer nedostatak kiseonika pogoduje razvoju bakterija.

Ako želite da bezbedno konzumirate ostatke obroka, najbolje je da ih pravilno čuvate u frižideru i podgrevate na dovoljno visokim temperaturama. Za pojedine namirnice, poput pirinča i krompira, bolje je da ih jedete sveže, a ne da ih podgrevate, kako biste izbegli moguće zdravstvene rizike.

 

BONUS VIDEO

 

Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas