Oglas
· · Komentari: 0

8 DOBROBITI ANANASA ZA ZDRAVLJE: Ovo voće treba da jedete češće

Postoji mnogo razloga zbog kojih se sočni i slatki ananas smatra nutritivnom zvezdom i voćem sa mnoštvom zdravstvenih koristi

1724571741_shutterstock_2470468107.jpg
Photo:Shutterstock
Oglas

Ananas je mnogo više od slatkog, ukusnog tropskog voća, jer ovo voće ima i mnogo značajnih zdravstvenih koristi.  Prema studiji objavljenoj u septembru 2016. godine u Biomedical Reports, u narodnoj medicini koristi se od davnina i uzgaja se u tropskim klimatskim uslovima širom sveta. Odličan je izvor vitamina C, vitamina B, biljnih vlakana i minerala poput mangana.

Najbolji je u sopstvenom soku

Ananas ćete naći u ponudi svež, smrznut ili konzervisan, što ga svrstava u voće koje se može konzumirati tokom cele godine. Dijetetičari savetuju da, ukoliko se koristi konzerviran anans, uvek je bolje birati onaj u sopstvenom soku, nego plod u sirupu. Jer, ananas je voće koje prirodno sadrži šećer u obliku fruktoze, pa će čak i konzervirano voće u konzervi u sopstvenom soku na etiketi imati naznačenu količinu šećera. A kada je plod u sirupu, to se smatra  dodatim šećerom i povećava ukupnu količinu šećera i istovremeno će doprineti unosu šećera u toku dana. Na koji god način se odlučili da konzumirate ovo voće, ovo je 8 razloga zašto bi trebalo da ga jedemo.

1. Ananas je bogat vitaminom C


Vitamin C u anansu podržava imuni sistem i ima antioksidativne prednosti. Jedna šolja ananasa, na primer, sadrži 78,9 miligrama vitamina C, što je više od preporučenog dijetetskog dodatka za odrasle žene (75 mg dnevno) i blizu je preporuke za muškarce (90 mg dnevno). Vitamin C je važan jer ima važnu ulogu za zdravlje kompletnog organizma, podstiče rast i zacelivanje raznih procesa u telu, od zarastanja rana do apsorpcije gvožđa.

2. Ananas skida kilograme


Možda ste čuli da ananas utiče na proces gubitka kilograma. Ne postoji mnogo dokaza koji potkrepljuju ovu tvrdnju, iako je studija o životinjama objavljena u aprilu 2018. u Food Science and Biotechnology otkrila da sok od ananasa može da pomogne u procesu smanjenja stvaranja i razgradnje masti. Ipak, potrebno je više studija na ljudima da bi se potvrdio taj rezultat. Čak i ako nema značajan uticaj na ljudski metabolizam, ananas je dobar izbor „grickalice“, užine, obroka… jer je niskokaloričan, bogat važnim vitaminima i mineralima i ne uključuje zasićene masti ili transmasti. Stručnjaci ističu da ne postoji određeno voće ili povrće koje direktno uzrokuje gubitak kilograma, ali postoji ono koje će nam pomoći da se najedemo, a da ne unesemo kalorije.

3. Ananas može da olakša varenje


Ananas sadrži bromelain, mešavinu enzima za koji studije pokazuju da može smanjiti upalu i otok nosa, a takođe pomaže u zarastanju rana i opekotina. Bromelain može da poboljša varenje i od davnina se koristi u zemljama Centralne i Južne Amerike za lečenje digestivnih poremećaja. Studija objavljena u Biotechnologi Research International otkrila je da bromelain iz ananasu može da pomogne u smanjenju efekata dijareje.

4. Mangan iz ananasa jača kosti


Istraživanja su pokazala da je, uz kalcijum, mangan od suštinskog značaja za održavanje jakih kostiju. Ananas je jedan od najboljih izvora minerala, jer jedna šolja ananasa sadrži oko 76 procenata preporučene dnevne vrednosti mangana. Mangan može da pomogne u sprečavanju osteoporoze i pomaže u poboljšanju ukupne gustine kostiju i minerala. Ipak, pazite da ne preterujete! Prema studiji objavljenoj u časopisu The Open Orthopedics Journal – unos mangana može da bude i opasan jer može da poveća rizik od kognitivnih poremećaja ukoliko se unese više od 11 mg dnevno. Ali, tu ne bi trebalo da bude brige s obzirom na to da bi bilo teško dostići te nivoe, jer pola šolje ananasa sadrži manje od 1 mg mangana.

5. Ananas je bogat antioksidansima – „borcima“ protiv bolesti


Prema studiji objavljenoj u junu 2014. u časopisu Molecules, ananas je odličan izvor antioksidanata, naročito fenola, flavonoida i vitamina C. Antioksidanti su jedinjenja u hrani koja mogu da pomognu u borbi protiv upala i slobodnih radikala u telu. Slobodni radikali su molekuli koji mogu da prouzrokuju ćelijska oštećenja i dovedu do zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca, dijabetes tipa 2, Alchajmerovu bolest i probleme sa očima. Hrana bogata antioksidansima, poput ananasa, može da ima značajnu ulogu u suzbijanju tih rizika.

6. Ananas učestvuje u borbi protiv raka


Karcinom se javlja kada abnormalne ćelije u telu počnu da se množe i preuzimaju zdravo tkivo, navode stručnjaci  klinike Mayo. Iako ne postoji zagarantovan način za sprečavanje raka, stručnjaci predlažu konzumiranje zdrave hrane – idealno one koja sadrži puno antioksidanata, a koji možete da dobijete kroz ananas. Tako se pomaže organizmu u borbi protiv slobodnih radikala.

7. Ananas je ima protivupalna svojstva


Previše upalnih procesa može da uzrokuje nastanak mnogih bolesti, uključujući bolest koronarnih arterija, dijabetes, rak i Alchajmerovu bolest, navodi Harvard Health Publishing. Srećom, dijeta bogata antiinflamatornom hranom, poput ananasa, može da pomogne u smanjenju upala u telu. Prema studiji objavljenoj u septembru 2016. godine u Biomedical Reports, sadržaj bromelaina u ananasu razlog je za njegova antiinflamatorna svojstva.

8. Ananas pomaže u jačanju imuniteta

Kada sve ovo pročitate, možda ćete poželeti da jedete ananas sledeći put, kada se budete borili sa prehladom. Studija objavljena 2014. godine u Journal of Nutrition and Metabolism otkrila je da su deca koja su konzumirala ananas u konzervi imala manje virusnih i bakterijskih infekcija u poređenju sa decom koja ga nisu konzumirala tokom devet nedelja ispitivanja. Istraživači su zaključili da konzumiranje jedne do dve limenke (140 do 280 g) ananasa dnevno može smanjiti verovatnoću infekcije ili barem skratiti njeno trajanje.

E Klinika 

Bonus video: 

 

Kada sve ovo pročitate, možda ćete poželeti da jedete ananas sledeći put, kada se budete borili sa prehladom. Studija objavljena 2014. godine u Journal of Nutrition and Metabolism otkrila je da su deca koja su konzumirala ananas u konzervi imala manje virusnih i bakterijskih infekcija u poređenju sa decom koja ga nisu konzumirala tokom devet nedelja ispitivanja. Istraživači su zaključili da konzumiranje jedne do dve limenke (140 do 280 g) ananasa dnevno može smanjiti verovatnoću infekcije ili barem skratiti njeno trajanje.

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas